4 maja 2017

Kategoria:
Rozrywka

Jak bezpiecznie pływać kajakiem?

Kajakarstwo jest jedną z najprzyjemniejszych form aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu. W zależności od trasy może mieć lekki, wypoczynkowy charakter lub oznaczać ekscytujące wyzwanie. Bez względu na to, czego szukasz w swojej przygodzie z kajakiem, zawsze powinieneś pamiętać o bezpieczeństwie.

Jeśli umiesz pływać i dobrze czujesz się w wodzie, kajakarstwo nie powinno budzić twoich obaw – przekonuje nasz rozmówca z firmy Stanisława Kozy. Pływanie kajakiem nie stanowi większego zagrożenia, pod warunkiem, że będziesz przestrzegał kilku podstawowych zasad.

Pamiętaj, że woda to żywioł

Woda jest żywiołem, którego nie możesz opanować. Dlatego, by poruszać się w niej bezpiecznie, musisz być przygotowany na różne wypadki, w tym również wywrócenie kajaka. Bycie przygotowanym na taką sytuację jest bardzo ważne, gdyż najgroźniejsza w niej jest ewentualność paniki.

Bez względu na to, jak dobrym pływakiem jesteś, wsiadając do kajaka zawsze zakładaj kamizelkę. W razie wywrotki pomoże ci ona zachować zimną krew. Posiadanie kamizelki jest szczególnie ważne podczas spływu po wartkich rzekach i na wzburzonym morzu czy jeziorze. W takich warunkach kamizelka może uratować ci życie.

Z kim i kiedy pływać kajakiem

Podczas spływu ważne jest też towarzystwo. Jeżeli planujesz płynąć z dziećmi pamiętaj, że w razie wywrócenia łódki będziesz w stanie pomóc tylko jednej osobie. Nie zabieraj do kajaka więcej osób, niż byłbyś w stanie ratować w trudnej sytuacji. Jednocześnie odradzamy samotne wyprawy. Upewnij się, że zawsze obok ciebie jest ktoś, kto będzie umiał zareagować w trudnej sytuacji.

Nawet w towarzystwie, stanowczo odradzamy pływanie w nocy. Pływanie po zmroku jest znacznie utrudnione, natomiast udzielenie pomocy – praktycznie niemożliwe. I najważniejsza zasada, którą można nazwać pierwszym przykazaniem kajakarza: nigdy nie wsiadaj do kajaka pod wpływem alkoholu.

Sprzęt dla kajakarza

Podstawą jest oczywiście solidny, niezatapialny kajak, wiosła i kamizelka asekuracyjna. Aby bezpiecznie pływać kajakiem nawet przy niesprzyjającej pogodzie, zadbaj też o odpowiednie ubranie – musi ono dobrze zabezpieczać cię przed zimnem, ale jednocześnie nie może krępować twoich ruchów ani być zbyt ciężkie czy nasiąkliwe, by w razie wywrotki nie pociągnęło cię na dno.

Jeśli jesteś fanem spływów górskich, zawsze powinieneś pamiętać również o kasku, który będzie chronił twoją głowę. Niekiedy przydatna może okazać się także szczelnie zapakowana apteczka.

Rozsądek i dobry sprzęt to wszystko, czego potrzebujesz, by cieszyć się przygodą z kajakarstwa. Dlatego przygotowując się do spływu dowiedz się jak najwięcej o planowanej trasie, zadbaj o stan swojego wyposażenia, ale także o dobre samopoczucie.