atrakcje turystyczne Belgii
12 października 2016

Kategoria:
Rozrywka

Belgia. Najciekawsze atrakcje turystyczne

Belgia jest Polakom znana przede wszystkim jako ojczysta licznych gatunków piwa i sera, czekolady, frytek z majonezem oraz brukselki, której zbieżność z nazwą stolicy Brukseli nie jest tylko przypadkiem. Jednak Belgia ma do zaoferowania swoim gościom coś więcej niż tylko jedzenie. Znajdziemy w niej również liczne atrakcje turystyczne – szczególnie zadowoleni powinni być miłośnicy zabytków oraz muzeów, ponieważ pod tym względem Belgia ma się czym chwalić. Oto miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym wspaniałym kraju.

Grand Place

Uważany za jeden z najpiękniejszych placów miejskich w Europie, od 1998 roku znajduje się na liście światowego dziedzictw UNESCO. Znajduje się w zabytkowej części stolicy, Dolnej Brukseli. Zabudowa stanowi mieszankę flamandzkiego renesansu, gotyku oraz baroku. Jednym z symboli tego miejsca jest wspaniały, XV-wieczny ratusz miejski.

Górna Bruksela

W drugiej części Brukseli, zwanej Górną Brukselą znajdziemy wiele wartych obejrzenia obiektów między innymi Pałac Królewski, Pałac Narodów oraz Katedrę św. Michała i św. Guduli. Szczególną uwagę warto poświęcić Atomium, czyli ogromnemu, stu metrowemu monumentowi, który symbolizuje atom żelaza powiększony około 165 miliardów razy. Atomium jest jednym z najsłynniejszych, najbardziej rozpoznawalnych obiektów znajdujących się na terenie Belgii. Powstał w 1958, autorem jego projektu był André Waterkeyn, od którego imienia nazwano najwyższą kulę wchodzącą w skład monumentu.

Waterloo

Miasto Waterloo było miejscem słynnej bitwy, która stała się ostateczną klęską Napoleona Bonaparte. 18 czerwca 1815 jego armia starła się na polach Waterloo z Brytyjczykami, dowodzonymi przez Arthura Wellingtona. Na pamiątkę tego wydarzenia usypany został liczący metrów Kopiec Lwa – góra, na której szczycie umieszczono statuę spoglądającego w stronę Francji króla zwierząt. Ze szczytu kopca roztacza się widok na pole bitwy.

Leuven

Miasto znajduje się około 30 kilometrów na wschód od Brukseli. W nim również znajdziemy liczne zabytki, wpisane na listę UNESCO, wśród nich: kościół św. Piotra, opactwo Abdij van Park, Wielki Beginaż. Szczególnie wart odwiedzenia jest Katolicki Uniwersytet Lowański, mieszczący się w Zamku Arenberg. Założony w XV wieku uniwersytet jest jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Belgii i zarazem jedną z najważniejszych uczelni katolickich na świecie.

Gandawa

Położona 55 kilomentrów na północny-zachód od Brukseli Gandawa zachowała dużą część średniowiecznej zabudowy. Będąc w niej warto zobaczyć między innymi katedrę św. Bawona, wieżę Belfort oraz zamek Gravensteen. Gandawa słynna jest również z odbywającej się co pięć lat wystawy kwiatów, którą uroczyście otwierają członkowie rodziny królewskiej.

Szybki i wygodny transport do Belgii proponuje firma Sprint Bus.