podroz autokarem
24 sierpnia 2016

Kategoria:
Rozrywka

Autokarowa pielgrzymka do Włoch. O czym pamiętać, wybierając się w podróż?

Pielgrzymka autokarowa to nie tylko duchowe przeżycie, ale też wielka i inspirująca podróż. W czasie wojaży po Półwyspie Apeniński możemy zwiedzić liczne, atrakcyjne miejsca – jak Rzym czy Watykan – które na długo zapadną nam w pamięć. Aby jednak wyprawa okazała się w pełni udana, trzeba się do niej należycie przygotować. O czym pamiętać przed wyjazdem? Poniżej kilka praktycznych porad.

Nastawienie psychiczne

Wyprawy autokarowe bywają długie i wyczerpujące. Odległość z Warszawy do Rzymu wynosi w linii prostej ok. 1300 km, w praktyce jest jednak o wiele dłuższa – zwłaszcza, gdy planujemy przystanki w innych krajach. Dziennie pokonujemy setki kilometrów, co przy kilku-kilkunastu dniach jazdy stanowi swoisty maraton. Warto zdawać sobie z tego sprawę przed jego startem – informuje ekspert firmy Strada Tour, wyspecjalizowanej w organizacji wycieczek objazdowych po Włoszech.

Właściwy bagaż

Pielgrzymki autokarowe mają swoją specyfikę. Uczestnicy muszą być bardzo mobilni, dostosowując się do częstej zmiany miejsc zameldowania (na trasie odwiedza się niekiedy po kilka hoteli). Aby nie ograniczać swoich ruchów, warto zadbać o dobry bagaż podręczny. Zaopatrywanie się w wielkie i ciężkie torby, to nienajlepszy pomysł. Lepiej postawić na praktyczny minimalizm – odpowiedni ubiór, środki do utrzymania higieny, prowiant i medykamenty (przede wszystkim leki przeciw chorobie lokomocyjnej!). Dobrze też wziąć ze sobą książkę bądź inny przedmiot, który pomoże zabić czas w trakcie długiej jazdy.

Ubezpieczenie

Przezorny zawsze ubezpieczony – powiada stara maksyma. Nawet podczas relaksującej podróży zagranicznej warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Kiedy korzystamy z oferty objazdowej powinniśmy sprawdzić, czy nasz przewoźnik dysponuje obowiązkowym OC posiadacza pojazdu. Za odpowiednią opłatą chroni ono również pasażerów. Kwota ubezpieczenia jest zazwyczaj wliczana w koszty wycieczki– komentuje przedstawiciel Strada Tour.

Wymiana waluty

Aby dokonać transakcji pieniężnych za granicą – np. w celu kupienia pamiątek – powinniśmy posiadać lokalna walutę. W przypadku Włoch sprawa jest prosta – wystarczy wymiana złotówek na euro. Dobrze dokonać rozpoznania co do obowiązujących kursów i zdecydować, czy bardziej opłaca nam się wymiana pieniędzy w kraju, czy już na wyjeździe.

Zebranie informacji

Wyprawa zagraniczna – niezależnie czy chodzi o pielgrzymkę, czy też o zwykłą wycieczkę w celach turystycznych – to zetknięcie z obcą kulturą. Przed wyjazdem warto zatem poczytać o lokalnych obyczajach, czekających atrakcjach, a także czyhających zagrożeniach. Posiadanie solidnego bagażu wiedzy okazuje się czasem bardziej przydatne, niż dysponowanie nawet najlepszym bagażem podręcznym…