Urlop w Szczyrku
26 kwietnia 2021

Kategoria:
Rozrywka

Atrakcje w Szczyrku i okolicach. Co warto zobaczyć?

Szczyrk to malownicza górska miejscowość, która mimo wielu ciekawych atrakcji, cieszy się mniejszym zainteresowaniem turystów niż na przykład Zakopane czy Bukowina Tatrzańska. Dla wielu osób jest to ogromny plus, bo można tu odpocząć w malowniczych okolicznościach przyrody, z dala od tłumów. Co można tu zobaczyć i jak interesująco spędzić urlop? Przeczytaj.

Górska przygoda z fantastyczną panoramą

Skoro Szczyrk, to górskie szczyty. Trudno co prawda mówić o stokach narciarskich (choć jest ich tu sporo) z powodu kończącego się sezonu, ale także wiosną i latem jest tu sporo do podziwiania.

Planując nocleg w Szczyrku, na pewno warto rozważyć wdrapanie się na najwyższy szczyt  Beskidu Śląskiego, czyli na masyw Skrzycznego, którego maksymalna wysokość wynosi 1257 metrów n.p.m.. Podejście na szczyt od strony zachodniej jest łagodne i przyjazne nawet dla początkujących, ale dużo większym wyzwaniem dla piechurów będzie północno-wschodnia strona od doliny Żylicy.

Ze szczytu Skrzycznego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na Babią Górę i Tatry Wysokie, ale nie jest to jedyna mocna strona tego miejsca. Po drodze rozchodzi się kilkanaście jaskiń typu szczelinowego. Pojawiają się też liczne rumowiska i schroniska skalne. Można się tu dostać kilkoma szlakami pieszo, ale do wyboru jest również kolejka linowa oraz – dla najbardziej wprawionych amatorów sportu – trasy rowerowe.

Nie sposób pominąć również szczytu Klimczok, który ma dużo łatwiejsze podejście w porównaniu ze Skrzycznem. Z jego wysokości można podziwiać malowniczy widok na Wielką Czantorię oraz właśnie na wspomniane Skrzyczne.

Coś dla spacerowiczów

Szczyrk i okolica to również gratka dla tych, którzy kochają piesze wędrówki, ale niekoniecznie po górach. Polecanym miejscem są na przykład piękne zielone tereny przy rzece Żylinie. W sam raz także na przejażdżkę rowerem lub hulajnogą.

Inną propozycją są Bulwary nad Sołą, zlokalizowane w pobliskiej Węgierskiej Górce. Warto tu zawędrować w ciągu dnia, ale także wieczorem, bo o zmierzchu teren jest pięknie oświetlony. Najważniejszym elementem całego kompleksu jest imponujący most łukowy rozwieszony nad Sołą. Można nim przejść od poprzecinanego kanałami parku na Trakt Cesarski.

Dla wielbicieli naturalnych cudów

Szczyrk i okolice to region wprost wymarzony dla turystów, którzy kochają niczym nieskrępowany kontakt z przyrodą i piękne naturalne atrakcje. Do takich z pewnością należy Jezioro Czerniańskie i wodospad na Wisełce, do którego trzeba dojechać, ale nie jest to duża odległość. Na pewno warto, bo to 8-metrowe wodne dzieło natury jest naprawdę imponujące.

Polecanym punktem podróży jest też położona na wysokości 1080 m n.p.m. Jaskinia Malinowska, do której można dotrzeć dwoma szlakami: zielonym (ze Szczyrku Soliska na Malinów) lub czerwonym (z Przełęczy Salmopolskiej na Malinów). Powstała ona w tzw. zlepieńcach z Malinowskiej Skały.

Gdzie nocować w Szczyrku?

Najlepiej w takim ośrodku noclegowym który będzie zlokalizowany w samym sercu atrakcji, szlaków pieszych i turystycznych.

Ciekawą propozycją są Apartamenty u Betera. To komfortowe i świetnie zaaranżowane kwatery kilkuosobowe w prawdziwie góralskim stylu – z prywatnymi łazienkami, idealne dla rodzin z dziećmi i par, którym zależy na dogodnym wypoczynku.

Warto zapewnić sobie najlepsze warunki noclegowe, bo Szczyrk jest na tyle interesującą lokalizacją, że trudno tu zabawić krócej niż tydzień.