12 kwietnia 2021

Kategoria:
Rozrywka

Atrakcje turystyczne Kościeliska i okolic

Wiele osób, planując wypad w polskie góry, stawia na popularne Zakopane i klimatyczne Krupówki. Rzeczywiście, miejsca te są warte uwagi, ale jak wiadomo – im większa popularność, tym większa liczba turystów. A to oznacza tłumy i brak możliwości odpoczynku w ciszy i spokoju. Wyjeżdżając w Tatry, warto wziąć pod uwagę również inne miejscowości, w tym Kościelisko. Jakie atrakcje turystyczne są warte uwagi w tej okolicy? Sprawdź.

Co odwiedzić w Kościelisku?

Kościelisko to niewielka miejscowość zlokalizowana w powiecie tatrzańskim. Znajduje się u podnóża Pasma Gubałowskiego, na terenie Rowu Kościeliskiego. Jego ogromną zaletą jest bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego – stąd też, planując wypad w Tarty, warto go umieścić na liście punktów wartych odwiedzenia. Lista atrakcji jest długa, dlatego też warto zarezerwować nocleg w Kościelisku.

Na terenie Kościeliska znajdują się liczne zabytki architektury ludowej. Jednym z ciekawszych miejsc jest drewniany Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. Został on wybudowany w 1914 roku. Wyróżniają go głównie liczne witraże – zaprojektowane zostały przez Stefana Matejko. Miejscem wartym odwiedzenia jest także Dom Ludowy Związku Podhalan. Aktualnie mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej, ale są tu też organizowane liczne wydarzenia kulturalne.

Dzieci docenią nie tylko place zabaw, ale też możliwość jazdy dorożką w okresie letnim czy też saniami w porze zimowej. Dorośli z kolei doceniają lokalizację za liczne punkty gastronomiczne i bardziej kameralną niż zakopiańska atmosferę.

Zaplanuj trekking w Dolinie Kościeliskiej

Kościelisko kojarzy się także ze znajdującą się w jego pobliżu Doliną Kościeliską. Jest to jedna z największych dolin znajdujących się po polskiej stronie Tatr – jej powierzchnia wynosi 35 km2. To, czym urzeka turystów, to liczne potoki, krystaliczne skały czy też niepowtarzalne jaskinie. Nie należy zapominać o widokach – to one dla wielu turystów odgrywają najważniejszą rolę. Z pewnością panorama na Tatry Zachodnie zachwyci wszystkich odwiedzających – wyjaśnia ekspert z Dworku pod Giewontem. Dodaje, że piękne pejzaże towarzyszą temu miejscu o każdej porze roku – nie tylko zimą, ale też latem czy jesienią.

Wśród ciekawych atrakcji w Dolinie Kościeliskiej znajdują się także jaskinie. Jedną z większych jest Jaskinia Mylna o długości korytarzy ponad 1600 metrów. Można ją zwiedzać również bez przewodnika. Nieco bardziej wymagająca jest Smocza Jama. Nie jest ona długa, ale ma niezwykle stromy korytarz. Warto również wspomnieć o Jaskini Raptawickiej, w której zamieszkują nietoperze – są one ciekawą atrakcją docenianą przez dzieci i dorosłych.