beskidy
1 lipca 2018

Kategoria:
Rozrywka

Atrakcje Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski to piękna okolica, w której spędzimy fantastyczne chwile. Beskidzki park krajobrazowy to miejsce w którym wypoczniemy z dala od miejskiego zgiełku. Taka wyprawa to okazja by się wyciszyć i zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego? Jakie są najciekawsze atrakcje w tej okolicy? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Co obejmuje Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego?

Park krajobrazowy Beskidu Śląskiego obejmuje część Beskidy Zachodniego – pasma Czantorii i Baraniej Góry. To obszar znajdujący się na południe od Katowic. Znajdziemy tu przede wszystkim gęste lasy i malownicze, piękne trasy – coś dla tych, którzy chcą wypocząć oraz dla doświadczonych turystów górskich. Malownicze potoki, skały i groty to to, co czeka na nas w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Par leży przy granicy polsko-czeskiej. Możemy do niego trafić od strony Ustroni, Żywca lub Szczyrku. Wybierając się w okolice Beskidu warto zarezerwować nocleg w Willi Grażyna.

Zwiedzanie parku

Przez park wiedzie wiele szlaków turystycznych, musimy więc zdecydować na jaką wyprawę mamy ochotę – zwykły spacer, czy coś więcej. Idąc z Ustroni na Wielką Czantorie możemy na przykład przy okazji obejrzeć zabytkowe świątynie i kapliczki w Goleniowie. To nieco dłuższa droga, ale dla fantastycznych widoków warto się zdecydować właśnie na tę wydłużoną trasę. Największym szczytem Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne – liczy ponad 1250 metrów nad poziomem morza. Będąc w okolicach Beskidu warto też ruszyć przez park Głównym Szlakiem Beskidzkim – liczy ponad 500 km i jest najdłuższym szlakiem górskim w naszym kraju. W ramach parku krajobrazowego istnieje aż 7 rezerwatów przyrody, w których możemy spotkać chronione gatunki roślin i zwierząt. Tu żyją wilki, rysie, niedźwiedzie i pstrągi potokowe. Nie musimy się jednak obawiać – niebezpieczne zwierzęta zwykle trzymają się z dala od szlaków turystycznych.

Atrakcje w okolicy parku

W pobliżu parku mieszczą się aż trzy miasta turystyczne – to Ustronie, Wisła i Szczyrk. Każde z tych miast warto odwiedzić – w Ustroniu czeka na nas uzdrowisko, w Wiśle skocznie narciarskie i modernistyczne budynki. Wisła to też miasto, z którego pochodzi Adam Małysz, dlatego kibice skoków narciarskich nie mogą opuścić Beskidu bez odwiedzenia Wisły. Największą atrakcją parku krajobrazowego w Beskidach pozostaje jednak piękna, zapierająca dech natura.