16 kwietnia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Atrakcje Doliny Baryczy. Najciekawsze szlaki turystyczne

Dolina Baryczy, rzeki będącej dopływem Odry, niewątpliwie stanowi jeden z ciekawszych zakątków naszego kraju. Zachowała się tu dzika przyroda, w tym rzadkie gatunki roślin łąkowych, drzew i ptaków wodnych. Jest to też idealne miejsce na uprawianie aktywnego wypoczynku: zarówno w formie pieszych wędrówek, jak i jazdy rowerem, kajakarstwa, a nawet jazdy konnej.

Wyprawy piesze i rowerowe

Wędrówki po Dolinie Baryczy, z aparatem fotograficznym i lornetką, pozwalają na bezpośredni kontakt z pięknem przyrody niezniszczonej jeszcze przez cywilizację. Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie podczas spacerów kijków Nordic Walking czy skorzystanie z pomocy tutejszego instruktora tego sportu. W Dolinie Baryczy utworzono kilka szlaków turystycznych do pieszych wędrówek, w tym aż stukilometrowy Szlak Niebieski „Archeologiczny”, o ponad połowę krótszy Szlak Czerwony „Zamkowy” i Szlak Zielony „Rezerwatów przyrody” oraz Szlak Żółty „Dookoła Milicza”. Dolina Baryczy to również raj dla cyklistów: funkcjonują tu liczne, dobrze oznakowane szlaki rowerowe, a poza nimi również leśne i polne drogi, po których można jeździć rowerem. Wśród rowerowych szlaków turystycznych doliny Baryczy znajdują się m.in. szlak czarny, niebieski, czerwony czy bursztynowy.

Inne opcje na poruszanie się po Dolinie

Ciekawą alternatywą dla jazdy rowerem mogą być przejażdżki konne po znajdujących się w okolicy szlakach tego typu. Turyści, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z takimi aktywnościami, mogą skorzystać z fachowej pomocy instruktorów z działających tu szkół jeździeckich. Atrakcyjnym sposobem na poznanie ukrytych zakątków doliny Baryczy jest również uczestnictwo w spływie kajakowym. Rzeka, ze względu na swój spokojny nurt i liczne meandry oraz malownicze krajobrazy, jest wymarzonym miejscem na takie przedsięwzięcia. Kilkugodzinny spływ kajakowy po Baryczy z pewnością dostarczy uczestnikom wieku niesamowitych wrażeń.

Okoliczne atrakcje turystyczne

Dolina Baryczy to przede wszystkim wspomniane wyżej walory przyrodnicze (od ponad 20 lat znajduje się tu Park Krajobrazowy Doliny Baryczy), ale warto też wspomnieć o okolicznych zabytkach i atrakcjach turystycznych. Wśród nich są m.in. Pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie (drewniana konstrukcja z XIX wieku), Gajówka w Rudzie Milickiej, zabytkowy jaz na rzece Prądni, Zespół pałacowy w Goszczu, Pałac Malcanów w Miliczu, ruiny zamku piastowskiego z XIV w. Nie brak tu też obiektów sakralnych z ciekawą historią np. drewniany kościółek w Trzebicku. Na turystów zainteresowanych bardziej współczesnymi czasami czekają nietuzinkowe atrakcje w Muzeum Bombki czy Ostoi Konika Polskiego. Dwa razy w roku w Dolinie Baryczy odbywa się też Rajd Rowerowy szlakami Ryszarda Szurkowskiego.

Do Doliny Baryczy na weekend czy na dłużej? Jak mówi nasz rozmówca z Hotelu Libero w Miliczu:

Warto tu przyjechać choćby na dwa dni, by zregenerować siły na łonie natury, z dala od zgiełku miasta. Na miejscu można łatwo wypożyczyć potrzebny sprzęt np. rower lub kijki. W przypadku dłuższego pobytu w Dolinie Baryczy również można spędzić w sposób ciekawy czas, poznając tutejsze atrakcje przyrodnicze i zabytki.