impreza plenerowa hala namiotowa warszawa
7 listopada 2020

Kategoria:
Rozrywka

8 cech dobrej hali na event w plenerze

Hala namiotowa to obiekt, który może zostać postawiony w stosunkowo krótkim czasie, w niemal dowolnej lokalizacji, zapewniając dobre warunki do organizacji eventu plenerowego o każdym charakterze. Doświadczona firma oferująca montaż oraz wyposażenie zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez organizatora jest w stanie zrealizować tego typu projekt w bardzo krótkim czasie, gwarantując bezpieczeństwo i odpowiednie cechy użytkowe hali.

Hala namiotowa jako obiekt do zorganizowania imprezy plenerowej

Organizacja imprezy plenerowej to znakomity pomysł na urządzenie wydarzenia kulturalnego – koncertu, wystawy, spotkania autorskiego, ale również warsztatów lub szkolenia. W plenerze mogą się odbywać większe spotkania towarzyskie, rozmaite zloty, a także uroczystości rodzinne. Bardzo praktyczne jest wykorzystanie tej formy do przygotowania eventu biznesowego – promocji, prezentacji, targów czy bankietu albo pikniku rodzinnego. Choć wszystkie wydarzenia na świeżym powietrzu mają wiele uroku, to przy takich okazjach zawsze warto zabezpieczyć się przed kaprysami pogody i zadbać o odpowiednie zadaszenie. Jednym z najlepszych sposobów będzie w takim przypadku skorzystanie z możliwości ustawienia tymczasowej hali namiotowej.

– Zauważa ekspert z firmy KMB Hale Namiotowe specjalizującej się w produkcji i wynajmie hal namiotowych oraz przemysłowych.

Korzystanie z hal namiotowych przy organizowaniu imprez plenerowych to nie tylko sposób na ustrzeżenie się przed możliwymi opadami, ale również wiele innych możliwości. Hala namiotowa pozwala na przygotowanie odpowiedniego podłoża, dzięki któremu goście nie będą musieli chodzić bezpośrednio po nawierzchni znajdującej się w miejscu, gdzie będzie urządzana impreza. Warto pamiętać, że nawet najpiękniejsza trawa może szybko zamienić się w nieatrakcyjne klepisko, a estetyczny drobny żwir czy rozmaite kostki betonowe lub płytki nie gwarantują, że rozstawiane meble czy wyposażenie będzie w pełni stabilne.

Hala namiotowa to także zabezpieczenie przed chłodem – zwłaszcza jeśli impreza nie będzie się odbywała w pełni kalendarzowego lata. Przy odpowiednim doborze hali i zapewnieniu właściwego ogrzewania z takiego rozwiązania można z powodzeniem korzystać przez cały rok. Ważnym atutem hal namiotowych jest też możliwość ich rozstawienia w stosunkowo krótkim czasie i równie błyskawicznego demontażu, co wpływa m.in. na koszt wynajęcia terenu czy czas, w jaki trzeba go wyłączyć z innego użytkowania. Nie wolno też zapominać, że hala namiotowa – ze względu na dużą dostępność modeli o różnych rozmiarach – może być łatwo dopasowana do konkretnych potrzeb, zarówno pod względem wielkości zajmowanej powierzchni, jak i rozmiarów wolnego miejsca, w którym ma być rozstawiona, a także wysokości czy różnych możliwości dodatkowych, np. zróżnicowania poziomu, na jakim znajdzie się podłoga w jej różnych częściach.

Decydując się na organizację eventu plenerowego z wykorzystaniem hali namiotowej trzeba pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka kluczowych cech.

Najważniejsze parametry hal namiotowych przeznaczonych do organizacji eventów

Najbardziej istotną cechą hali namiotowej będą jej rozmiary. Namiot musi oferować odpowiednią ilość miejsca, które będzie można wykorzystać. Warto pamiętać, że często w grę wchodzi nie tylko część, w której będzie się odbywała impreza, ale również przestrzeń potrzebna na jej zaplecze. W zależności od rodzaju eventu odbywającego się w hali namiotowej może to być dodatkowa powierzchnia na kuchnię, garderobę artystów, rozstawienie potrzebnego sprzętu, pomieszczenie ochrony czy kącik medyczny.

Bardzo istotna jest również stabilna i wytrzymała struktura konstrukcja z profilów stalowych lub aluminiowych. Hala musi nie tylko utrzymać ciężar namiotu, ale również podmuchy wiatru, czy zawsze możliwe opady atmosferyczne. Ewentualne uszkodzenie stelaża to nie tylko bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia uczestników i obsługi, ale także bardzo groźna przy obecności większej liczby osób możliwość wybuchu paniki.

Kolejną istotną cechą związaną z konstrukcją hali namiotowej jest rodzaj i wytrzymałość wykorzystanego poszycia. Latem ważne by ściany hali zapewniały przewiew, jeśli wnętrze nie będzie dodatkowo klimatyzowane. W innych porach roku ważniejsza okaże się dobra szczelność ścian, dająca możliwość efektywnego ogrzania obiektu. Przy imprezach zamkniętych lepiej sprawdzą się trwalsze ściany z płyt, odgradzające przestrzeń hali od otoczenia, uniemożliwiające dostanie się do środka osób niepowołanych.

W zależności od sposobu oraz pory dnia, w której hala ma być wykorzystywana, istotna będzie możliwość dobrego doświetlenia wnętrza. Może to być zrealizowane np. przez podniesienie ścian, wybór hali z przezroczystym dachem albo ścianami, a także dzięki zainstalowaniu wewnątrz odpowiedniego oświetlenia.

Wśród istotnych cech, na które dobrze jest zwrócić uwagę, znajdzie się również czas, w jakim obiekt może zostać rozstawiony. W grę wchodzą często ograniczenia transportowe – np. brak możliwości wjechania auta ciężarowego na teren, na którym będzie się odbywać impreza. Problemem mogą się też okazać kwestie związane z nośnością terenu, istotna więc może się okazać masa własna całej konstrukcji.

Bardzo ważną cechą związaną z komfortem wykorzystania hali będzie dobrana do potrzeb podłoga w odpowiednim kolorze i o dobrej nośności. Liczy się to zarówno przy imprezach związanych z dużą liczbą osób odwiedzających halę, jak i wprowadzaniu do niej ciężkich urządzeń czy wyposażenia. Jeśli event ma być szczególnie uroczysty, np. związany z urządzaną galą czy uroczystością rodzinną warto zadbać by właściwa była nie tylko wytrzymałość podłogi, ale również materiał, z jakiego ją wykonano.

Przy organizowaniu bardziej prestiżowych i eleganckich spotkań istotna będzie estetyka hali namiotowej. Konieczny może się okazać montaż podsufitki zakrywającej metalową konstrukcję nośną czy wykonanie wewnątrz ścianek działowych odgradzających poszczególne strefy, np. separujących miejsce przygotowywania posiłków od sali dla gości. Kwestia ta ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku organizacji plenerowych przyjęć weselnych. Tu oprócz walorów użytkowych konstrukcji liczy się efekt wizualny, dlatego decydując się na wynajem hali weselnej, warto zwrócić uwagę na możliwość aranżacji i dekoracji takiego obiektu.

Ponieważ to na osobie zlecającej rozstawienie hali namiotowej spoczywa załatwienie niezbędnych formalności, warto się upewnić, czy konstrukcja hali spełnia wymogi obiektu tymczasowego, który nie jest trwale związany z gruntem. W przeciwnym razie konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę. Taka sytuacja będzie też miała miejsce, jeśli planowany czas eksploatacji przekroczy 180 dni. Hale, które będą użytkowane krócej, nie są trwale złączone z podłożem, można je więc ustawiać na podstawie zwykłego zgłoszenia.