fontanna neptuna w gdańsku
13 kwietnia 2022

Kategoria:
Rozrywka

5 miejsc w Gdańsku, które trzeba zobaczyć

Gdańsk to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych polskich miast. Ma bardzo długą i ciekawą historię, a dzięki temu jest w nim wiele interesujących miejsc wartych zobaczenia. Oczywiście jest to miasto bogate w atrakcje, jednak nie sposób wspomnieć o wszystkim. W tym artykule przedstawiamy 5 najbardziej charakterystycznych miejsc, które trzeba zobaczyć w Gdańsku w okolicach Starego Miasta.

Fontanna Neptuna

Być w Gdańsku i nie zrobić sobie zdjęcia pod Fontanną Neptuna to jakbyś wcale w Gdańsku nie był. Ta zabytkowa fontanna to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli tego miasta. Znajduje się Długim Targu przed wejściem do Dworu Artusa, a więc trudno ją ominąć, robiąc spacer po starym mieście. Została tam umiejscowiona w 1633 roku i od tego czasu krąży dookoła niej wiele legend.

Brama Żuraw

Od Neptuna niedaleko już do kolejnej bardzo charakterystycznej konstrukcji. Mowa oczywiście o Bramie Żuraw, która była jedną z wodnych bram do miasta. Znajdziesz ją nad Motławą na ulicy Szerokiej. Ten zabytkowy dźwig to jedna z najstarszych i największych tego typu konstrukcji zbudowana w średniowiecznej Europie. W środku znajduje się filia Narodowego Muzeum Morskiego.

Wyspa Spichrzów

Kontynuując spacer po starówce, od Żurawia jest już rzut beretem na Wyspę Spichrzów. Spacerując brzegiem Motławy, można podziwiać wyremontowane kamienice i spichrza. W wielu z nich znajdują się restauracje i kawiarnie, w których warto zatrzymać się na dłużej i odpocząć. Jednym z wyjątkowych miejsc jest Restaurant Market Słony Spichlerz, który łączy aż 9 różnych kuchni świata. Niewątpliwie jest to jedna z najciekawszych restauracji w centrum Gdańska. Jest nie tylko pysznie, ale też bardzo klimatycznie, ponieważ budynek to zabytkowy, odrestaurowany spichlerz.

Bazylika Mariacka

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Gdańsku jest Bazylika Mariacka. To największa w Europie zbudowana z cegieł świątynia, a więc to prawdziwa perełka. Robi wrażenie nie tylko jeśli chodzi o gabaryty, ale także o dzieła, jakie się w niej znajdują. W Bazylice warto zobaczyć przede wszystkim zegar astronomiczny Jana Düringera, który ma aż 14 metrów. Dla spragnionych pięknych widoków polecamy też wejście na wieżę kościoła, skąd można oglądać panoramę miasta.

Ratusz Głównego Miasta

Bardzo charakterystyczną dla Gdańska budowlą jest Ratusz Głównego Miasta na ul. Długiej. Budynek ten powstał w XV wieku w stylu renesansowo-gotyckim. Jest piękny nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Niestety wielu turystów nie zagląda do wnętrza. A szkoda, bo pomieszczenia naprawdę zapierają dech w piersiach.