Zamek w Czersku
8 października 2021

Kategoria:
Rozrywka

4 ciekawe miejsca w okolicach Warszawy, które warto zobaczyć

Okolice Warszawy to liczne zabytki oraz niepowtarzalne krajobrazy, które z pewnością warto zobaczyć podczas kilkudniowej wycieczki. Na Mazowszu atrakcji nam nie zabraknie, bez względu na to, czy udajemy się na rodzinny wypad czy też może romantyczny wyjazd we dwoje. Każdy znajdzie bowiem coś dla siebie. Które z miejsc niedaleko Warszawy są szczególnie godne polecenia? W artykule wybraliśmy 4 najciekawsze, według nas, które trzeba zwiedzić!

1. Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy jest jednym z najważniejszych i najcenniejszych obszarów przyrody w Polsce. W jego skład wchodzi część Puszczy Kampinoskiej. Krajobraz tworzą gęste lasy, wydmy oraz bagna, które dają schronienie licznym zwierzętom zamieszkującym tereny parku. Przy odrobinie szczęścia, możemy w nim zaobserwować np. bobry, łosie, jenoty, sarny i wiele innych ssaków. To także dom bociana czarnego czy orlika krzykliwego oraz innych rzadkich ptaków.

2. Chojnowski Park Krajobrazowy

Innym terenem leśnym, który koniecznie trzeba zobaczyć jest Chojnowski Park Krajobrazowy. To część Zielonego Pierścienia Warszawy i ma powierzchnię ok. 70 km². W parku żyje ponad 100 gatunków ptaków, roślin, ssaków oraz ryb. To także świetne miejsce edukacji przyrodniczej, ponieważ park organizuje częste szkolenia, konkursy czy zajęcia terenowe. Do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego warto udać się na pieszą lub rowerową wycieczkę jednym ze szlaków turystycznych. Chcąc zatrzymać się w jego okolicach, pełnych zieleni i spokoju możemy wybrać np. Hotel Solec, który sąsiaduje z parkiem.

3. Zamek w Czersku

Zamek książąt mazowieckich w Czersku to gotycka budowla, pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza. Posiada wyjątkową historię i obszar naprawdę warty zobaczenia. Zamek znajduje się w dawnej stolicy południowego Mazowsza – Czersku. Dlatego, jeżeli zatrzymujemy się podczas urlopu w jednej z kwater pod Warszawą, warto dodać zabytek do swojej listy. Na jego terenie organizowane są liczne atrakcje, jak np. pokazy walk rycerskich, noc kupały czy koncerty jazzowe.

4. Twierdza Modlin

Twierdza Modlin to zabytek historyczny z początku XIX wieku. Na jej obszarze umiejscowiona jest cytadela, czyli najdłuższy budynek w Europie. Twierdza powstała na polecenie Napoleona I i w 1812 roku wykorzystywano ją jako obronę podczas ataków. Jest jednym z najcenniejszych międzynarodowych pomników architektury obronnej. Na jej terenie możemy zobaczyć liczne forty zewnętrzne oraz wewnętrzne, a także elementy fortyfikacji, jak np. działobitnia, schron, bastion czy wał obronny.