7 czerwca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Na co zwracać uwagę, wybierając warsztat samochodowy

Kiedy dojdzie do awarii samochodu, jesteśmy zmuszeni szukać warsztatu, który wyciągnie nas z kłopotu. Niestety, wiele warsztatów nie grzeszy jakością. Odległe terminy, przesuwanie wykonania pracy, tanie zamienniki części czy niechlujnie przeprowadzane naprawy, po których auto stwarza jedynie pozory sprawności – to główne zarzuty wobec warsztatów samochodowych.

Solidny warsztat samochodowy – czyli jaki?

Jeżeli chcemy wybrać dobry warsztat samochodowy, najlepiej jest wybrać się na miejsce i porozmawiać z mechanikiem, a przy okazji przyjrzeć się temu, w jakich warunkach nasze auto będzie reperowane. Pierwsze, co powinno nas zaalarmować, to chaos i bałagan. W porządnym warsztacie samochodowym jest czysto (na tyle, na ile to możliwe przy tego typu pracy), a przede wszystkim – wszystko powinno mieć swoje miejsce. Uporządkowane i czyste narzędzia wskazują na dbałość o detale, a przecież to właśnie precyzja i dokładność powinny charakteryzować pracę mechanika. W uporządkowanym otoczeniu praca przebiega sprawnie i metodycznie, co wpływa pozytywnie zarówno na jej rezultat, jak i czas realizacji.

Idź za głosem tłumu

Nie musi to być zasadą, ale duży warsztat może prezentować znacznie wyższą jakość niż mały. Jeżeli w warsztacie jest kilka stanowisk i liczna ekipa, jest to znak, że klienci chętnie się do niego kierują, a to z kolei ma związek z dobrą opinią. Dodatkowo duży warsztat szybciej upora się z pracą.

Jeżeli przy warsztacie na swoją kolej czeka wiele aut, może to wskazywać, że miejsce to jest chętnie wybierane – właśnie z uwagi na jakość. Jeżeli zaś podjazd warsztatu świeci pustkami, zapewne jakiś czynnik zniechęca klientów i odradzają sobie oni wykonywanie napraw w tym miejscu. Zdarza się jednak, że nawet niewielki warsztat jest na tyle dobry, że klienci wolą poczekać, ale właśnie jemu powierzyć naprawdę auta.

Jakość obsługi klienta

Dobry warsztat samochodowy to taki, w którym pracują dobrzy mechanicy. Niestety, laik nie zweryfikuje wiedzy i umiejętności osób naprawiających auto, ale może ocenić podejście do klienta i do pracy. Dobry mechanik udziela wyczerpujących informacji na temat stanu samochodu i robi to w zrozumiały sposób. Konsultuje swoje decyzje z klientem i jemu pozostawia ostateczny wybór np. co do części, dając mu jednocześnie wszelką wiedzę potrzebną do tego, aby wybór ten był rozsądny. Jest w stanie z dużą precyzją określić czas oddania sprawnego auta i trzyma się tego terminu, w razie poślizgu zaś zawsze informuje. Przedstawia wycenę przed rozpoczęciem prac i nie zmienia kwoty po wykonaniu zlecenia. Nie podejmuje się napraw, które są poza jego wiedzą i kompetencjami. Na taką obsługę klienta – kompetentną, życzliwą i uczciwą – mogą liczyć klienci warsztatu samochodowego Motostrefa.