6 lutego 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Znaczenie i charakterystyka sztywnych przewodów hamulcowych

Przewody hamulcowe stanowią jeden z podstawowych elementów każdego samochodu, które pełni decydującą rolę w bezpieczeństwie jego użytkowania. Wśród przewodów hamulcowych możemy wyróżnić ich dwa rodzaje: elastyczne, inaczej nazywane także przewodami miękkimi oraz sztywne przewody, nazywane twardymi. Przewody hamulcowe twarde łączą pompę hamulcową z przewodami gumowymi.

Sztywne przewody hamulcowe i ich rola w samochodzie

Sztywne przewody hamulcowe to wykonane z metalu rurki, których zadaniem jest doprowadzanie płynu hamulcowego do przewodów elastycznych i elementów wykonawczych układu hamulcowego. Zlokalizowane są we wnętrzu pojazdu, w miejscach ukrytych w podwoziu auta. Wykonane są z trwałych i odpornych na korozję materiałów, takich jak miedź, mosiądz lub stal ocynkowana. Ich dystrybucją zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak np. producent przewodów Mirex.

Sztywne przewody hamulcowe muszą charakteryzować się wysoką odpornością na wysokie temperatury oraz podwyższone ciśnienie robocze panujące w całym układzie hamulcowym. Ze względu na ich lokalizację oraz sposób montażu (sztywne przewody hamulcowe montowane są jako pierwsze na linii produkcyjnej auta), nie zaleca się ich samodzielnej wymiany. Ze względu na takie umiejscowienie tych elementów ich wymiana wiąże się bowiem z koniecznością demontażu części znajdujących się nad nimi.

Sztywne przewody hamulcowe i ich żywotność w aucie

Tak, jak wszystkie elementy samochodu, tak i sztywne przewody hamulcowe mają swoją określoną żywotność. Jest ona nieco dłuższa, niż ma to miejsce w przypadku przewodów hamulcowych elastycznych i, w zależności od producenta auta, waha się od 5 do 15 lat. W tej ostatniej grupie znajdują się jednak samochody luksusowe i najbezpieczniej jest wymieniać sztywne przewody hamulcowe co okres około 10 lat. Ważne jest jednak sprawdzanie co roku ich kondycji oraz stanu i w razie dostrzeżenia ich przedwczesnego zużycia, wymiany na nowe. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń sztywnych przewodów hamulcowych jest korozja, a więc ich niszczenie pod wpływem warunków atmosferycznych. Wymieniając sztywne przewody hamulcowe, należy wraz z nimi wymienić także przewody elastyczne, które są bardziej podatne na uszkodzenia, przez co zużywają się wcześniej. Jak poznać, że przewody hamulcowe w naszym aucie nadają się do wymiany? Jeśli zauważymy wszelkie nieprawidłowości w sile hamowania oraz reakcji pedału hamulca na nacisk, może to oznaczać konieczność wymiany przewodów. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do mechanika, który zdecyduje, czy konieczna jest ich wymiana.