złomowanie pojazdów w skupie aut
2 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Złomowanie pojazdów krok po kroku

Koszty związane z utrzymaniem pojazdu są dość wysokie i wraz z wiekiem pojazdu mogą stawać się nieopłacalne. Warto więc rozważyć taką możliwość, kiedy trudno znaleźć dla auta nowego nabywcę na rynku wtórnym. Złomowanie dotyczy nie tylko pojazdów, które ucierpiały w wypadku lub pożarze, ale także tych wyeksploatowanych, których obecność na drodze wiąże się z niebezpieczeństwem dla innych uczestników ruchu.

Formalności związane ze złomowaniem auta

Aby złomowanie samochodu zostało przeprowadzone zgodnie z prawem, należy pamiętać o kilku kwestiach formalnych. Prawo do kasacji aut posiadają stacje demontażu pojazdów z uprawnieniami przyznanymi przez wojewodę. Złomowanie samochodu na własną rękę jest nielegalne i może wiązać się z karami finansowymi. Usługami związanymi z kasacją oraz transportem uszkodzony pojazdów do skupu zajmuje się firma Skup Aut w Trójmieście. Dokumenty, które należy ze sobą posiadać przy kasacji to: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tablice rejestracyjne i potwierdzenie ubezpieczenia. Punkt kasacji unieważnia dokumenty i tablice oraz wydaje protokół kasacji, który pozwala na wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji.

Ocena stanu technicznego pojazdu

Złomowanie auta rozpoczyna się od oceny jego stanu technicznego i stopnia zniszczenia. Pozwala ona określić, które części samochodu mogą zostać wymontowane, a następnie sprzedane. Następnie z auta zostaje usunięty akumulator, poduszki powietrzne oraz przeprowadza się jego osuszanie. Należy wypompować z niego wszystkie płyny eksploatacyjne, takie jak oleje, paliwo, płyn hamulcowy, do chłodnicy itp. Zawierają one szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje. Z tego powodu należy magazynować je w osobnych pojemnikach i zabezpieczyć przed przedostaniem się do gruntu.

Segregacja części przydatnych do ponownego użycia

Kolejnym etapem złomowania auta jest segregacja części, które są w dobrym stanie technicznym i mogą zostać ponownie użyte. Oddziela się je od elementów wyprodukowanych ze szkła, tworzyw sztucznych oraz różnego rodzaju metali, których przeznaczeniem jest oddanie ich do punktu skupu. Złomowanie samochodu przeprowadzane jest w taki sposób, aby zmaksymalizować stopień ponownego wykorzystania części w innych pojazdach. Warto pamiętać, aby sporządzić odpowiednią umowę kupna-sprzedaży. Kasacja pojazdu jest nie tylko korzystna dla właściciela, który może wzbogacić się na sprzedaży części, ale także dla przyrody, ponieważ stanowi formę recyklingu i pozwala zmniejszyć liczbę odpadów wprowadzanych do środowiska.