Egzamin na prawo jazdy
3 marca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Zdawalność jako ważne kryterium wyboru szkoły jazdy

Szkoła jazdy nie jest po to, aby odklepać godziny nauki teoretycznej i praktycznej. Instruktorzy tam pracujący przygotowują kursantów nie tylko do egzaminu, ale do późniejszego uczestniczenia w ruchu drogowym. Dlatego konieczne jest wybranie dobrej firmy, aby zdobyć wiedzę i umiejętności, które później mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo świeżo upieczonego kierowcy. Czym się kierować wybierając szkołę jazdy?

Statystyki zdawalności

Szukając szkoły jazdy, przyszli kierowcy powinni kierować się statystykami. W końcu zdawalność egzaminu państwowego świadczy o tym, że instruktorzy jazdy dobrze przeszkolili swoich uczniów. Jednak, aby nie wpaść w pułapkę, którą niekiedy stosują placówki, warto lepiej zrozumieć, jak to działa. Jeśli w danej szkole jazdy, egzamin za pierwszym razem zdało 9 kursantów, może się wydawać, że jest to świetny wynik. W końcu teoretycznie jest to 90%. Ważne jest jednak to, za którym razem zdała ta jedna osoba z wynikiem negatywnym. Jeśli ten młody kierowca z różnych powodów podchodził do egzaminu 11 razy, statystyka całej szkoły to 50%, co zupełnie zmienia postać rzeczy. Dlatego, warto dokładnie sprawdzać wyniki danej placówki. Aby sprawdzić zdawalność wybranej szkoły jazdy, można skontaktować się z WORD-em.

Gdzie jeszcze szukać informacji o szkółce jazdy?

Obecnie większość szkół jazdy jest obecna w Internecie. Z łatwością możemy porównać oferty na stronach internetowych lub w social mediach. Warto więc odwiedzać np. fanpag’e na Facebooku i poczytać szczere opinie na temat firmy. Oczywiście nie wszystkie opinie muszą być wiarygodne, dlatego innym sposobem na poszukanie odpowiedniej szkoły jazdy, są spostrzeżenia znajomych. To one będą najbardziej szczere i przekonujące. W końcu bliscy chcą dla nas jak najlepiej. Raczej mało kto zmienia szkołę jazdy w trakcie kursu, więc każdy ma doświadczenia tylko z jednej firmy. Dlatego im więcej osób zapytasz, tym lepiej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając szkoły jazdy?

Oprócz procentu zdawalności są jeszcze inne kryteria, które należy wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest oczywiście cena. Porównując szkoły, weź pod uwagę, co jest wliczone w ich stawkę. Cena powinna obejmować materiały szkoleniowe, 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki oraz koszt egzaminu wewnętrznego. Zwróć też uwagę na to, ile kosztują dodatkowe godziny. Możliwe, że po ukończeniu podstawowego pakietu, będzie chciał z nich skorzystać. Istotne jest także wyposażenie firmy. Ekspert ze szkoły jazdy OSK ASIOR dodaje:

„Jeszcze zanim zapiszesz się do wybranej szkoły jazdy, zwróć uwagę na proponowane terminy kursów. Ważne jest to, aby szkoła była elastyczna i miała kilka wariantów, dzięki czemu dopasujesz kurs do swojego planu dnia”.

Dobra szkoła jazdy powinna mieć plac manewrowy, pojazdy przystosowane do zdawania danej kategorii, sale wykładowe, lokal biurowy, wyposażenie dydaktyczne oraz oczywiście instruktorów. Osoby szkolące przyszłych kierowców muszą być wykwalifikowane. Ważna jest zarówno ich ilość w danej szkole, jak i podejście do kursanta.