ustawianie zbieznosci kol
11 kwietnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Zbieżność kół. Jak ją sprawdzić i ustawić?

Zbieżność kół ma ogromne znaczenie w przypadku prawidłowej i bezpiecznej jazdy samochodem. Właściwe ustawienie geometrii kół to absolutna podstawa, o którą powinien zadbać każdy kierowca. Warto zauważyć, że zbieżność powinno się kontrolować przy każdej wymianie kół lub wtedy, kiedy pojazd brał udział w awaryjnym zdarzeniu drogowym. Sprawdź, co dokładnie warto wiedzieć o zbieżności kół, jak ją sprawdzić, a przede wszystkim prawidłowo ustawić.

 

Czym dokładnie jest zbieżność kół pojazdu?

 

Zbieżność kół to nic innego, jak ich odpowiednie ustawienie względem siebie, a także w stosunku do wewnętrznej osi. Taka geometria części pojazdów ustalona jest fabrycznie przez producenta. W trakcie eksploatacji aut ulega jednak zmianom. Rozregulowanie zbieżności może mieć natomiast bardzo duże znaczenie nie tylko dla komfortu jazdy, ale także dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów, czy innych uczestników ruchu drogowego.

 

Dzięki poprawnej zbieżności kół samochód może poprawnie poruszać się po torze jazdy bez konieczności ciągłego siłowania się z maszyną. To przekłada się na fakt, że kierowca nie męczy się – szczególnie w złych warunkach atmosferycznych.

– Nieprawidłowe ustawienia mogą w skrajnych przypadkach przyczynić się do nagłych szarpnięć, które szczególnie dla nowych posiadaczy pojazdów stwarzają ogromne zagrożenie. Wystarczy wówczas chwila nieuwagi, aby spowodować nieumyślny wypadek

– zauważa specjalista z firmy AutoUkład.

 

Czy można zauważyć, że zbieżność kół jest nieprawidłowa?

 

Bardzo często kierowcy zastanawiają się, czy mogą samodzielnie zdiagnozować nieprawidłowe ustawienie kół swojego auta. W niektórych przypadkach jest to możliwe – wówczas, gdy zauważalne są:

  • dziwne dźwięki podczas jazdy – szczególnie na równej, prostej drodze,
  • ściąganie pojazdu na boki,
  • bardzo późną reakcję na skręt np. na zakręcie.

 

W każdym z wyżej wymienionych przypadków warto sprawdzić, co dokładnie dzieje się z autem. W tym celu należy odwiedzić sprawdzony zakład mechaniki samochodowej, gdzie całą resztą zajmą się specjaliści.

 

Dlaczego sprawdzeniem i ustawieniem zbieżności kół powinni zająć się specjaliści?

 

Samodzielne sprawdzenie ustawienia zbieżności kół jest praktycznie niemożliwe. Głównie ze względu na fakt, że w tym celu wykorzystuje się specjalne narzędzia pozwalające ewentualne nieprawidłowości. Co prawda zdarzają się osoby podejmujące się tego zadania domowymi sposobami. Jednak specjaliści jednoznacznie wskazują, że nie to rozsądne działanie.

 

Udając się do mechanika, masz pewność, że ten wykorzystuje profesjonalne urządzenia, które wskażą wszelkie problemy. Dodatkowo może je natychmiast wyeliminować, przywracając samochód do pełnej sprawności. Usługa ta nie jest bardzo kosztowna – zwykle jest to zaledwie kilkadziesiąt złotych, dlatego tym bardziej nie należy decydować się na samodzielne sprawdzanie pojazdu, nie mając w tym zakresie żadnego doświadczenia.