Zbieżność kó
10 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Zbieżność kół i jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy

To, czy samochód będzie wygodny w prowadzeniu i bezpieczny zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest zbieżność kół. O tym, jak ważna jest ta kwestia większość kierowców dowiaduje się w praktyce, kiedy zauważają znaczne pogorszenie się jakości prowadzenia auta. Czym jest zbieżność kół i dlaczego odgrywa ona tak istotną rolę dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Czym jest zbieżność kół?

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że koła w ich samochodach rzadko kiedy ustawiane są idealnie „prosto”, co oznaczałoby, że ich oś obrotu jest prostopadła do kierunku jazdy. W rzeczywistości w większości przypadków przednie koła zbiegają się ku sobie – na graficznym schemacie ich osie poprzeczne po przedłużeniu przecięłyby się z przodu samochodu. Mówimy wtedy o zbieżności dodatniej. W momencie, kiedy osie poprzeczne kół rozchodzą się z przodu samochodu mówimy o zbieżności ujemnej, jeśli zaś są równoległe – o zbieżności zerowej. Podsumowując: zbieżność kół to ustawienie kół względem siebie. Typ ustawienia kół zależy od rodzaju napędu i ma istotny wpływ na jakość prowadzenia samochodu. Na oko nie da się stwierdzić, w jaki sposób ustawione są koła w naszym samochodzie, gdyż kąty ich nachylenia są bardzo małe. Wszelkie nieprawidłowości w zbieżności kół możemy stwierdzić tylko na podstawie tego, jak prowadzi się samochód oraz profesjonalnej diagnozy w warsztacie samochodowym, takim jak firma Euromaster.

Zbieżność kół – dlaczego jest tak istotna?

W momencie obracania się każde koło generuje moment siły, w wyniku którego „znoszą” auta na swoją stronę. Ponieważ auto posiada koła po dwóch stronach, generowane momenty siły znoszą się wzajemnie. I trwa to dopóki samochód jedzie prosto po równego powierzchni. W momencie skręcania lub wjechania na nierówność w drodze, jedno z kół traci swoją przyczepność, co powoduje, że cały układ staje się niestabilny i wymaga stałej korekcji. Rozwiązaniem problemu jest nachylenie kół względem siebie, czyli ustawienie ich w zbieżności dodatniej. System staje się wtedy bardziej stabilny nawet przy pokonywaniu nierówności i nie wymaga ciągłego kontroli trakcji.

Wpływ zbieżności na bezpieczeństwo

Jak widać, prawidłowa zbieżność kół a istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas prowadzenia, głównie poprzez zapewnienie pożądanej stabilności toru jazdy. Brak zbieżności, który może być wynikiem między innymi uszkodzenia układu sterowania i zawieszenia podczas wypadku lub zbyt gwałtownego wjeżdżania na krawężniki, nie tylko obniża stabilność jazdy, ale również może przyczyniać się do przyspieszonego zużywania kół (co jeszcze bardziej wpływa na obniżenie bezpieczeństwa), a także może niekorzystnie podnieść opór toczenia kół, wpływając przez to na zwiększone zużycie paliwa.