8 marca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Zastosowanie płynu AdBlue

AdBlue to produkt, który zagościł na polskim rynku motoryzacyjnym już kilka lat temu. Jest to efekt pojawienia się aut osobowych wyposażonych w nowy typ układów oczyszczających spaliny. Roztwór ten znacznie ogranicza wytwarzanie szkodliwych związków podczas jazdy. Aby jednak spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio przechowywany i użytkowany. Co warto o tym wiedzieć?

AdBlue – fenomenalne rozwiązanie do silników Diesla

AdBlue to wodny roztwór mocznika w wodzie demineralizowanej, którego stężenie wynosi 32,5%. Przeznaczony jest do oczyszczania spalin silników wysokoprężnych ze szkodliwych tlenków azotu za pośrednictwem układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Współcześnie sporo mówi się w branży o konieczności redukcji emisji spalin. Trzeba wiedzieć, że dziś katalizatory SCR są najczęściej występującą technologią ograniczającą emisję szkodliwych gazów do atmosfery. To istotny fakt w kontekście wprowadzenia rygorystycznej normy Euro 6. Producenci silników Diesla, aby pomyślnie przechodzić testy emisji szkodliwych związków, zaczęli montować w swoich produktach właśnie wtrysk AdBlue.

Substancja odgrywa kluczową rolę we wspomnianym procesie oczyszczania. Jej działanie opiera się na znanych wszystkim reakcjach chemicznych. Wodny roztwór mocznika krystalizuje się w temperaturze około –11 °C. We wnętrzu zbiorników montuje się zatem grzałki, które rozmrażają zawartość – tłumaczy ekspert z firmy Jaas.

W efekcie zwiększonej temperatury mocznik uwalnia amoniak, a ten natomiast wchodzi w reakcję z tlenkami azotu. Rezultatem tego jest zjawisko, w którym szkodliwe związki zmieniają się w lotny azot i parę wodną. Zatem AdBlue jest obojętny dla środowiska naturalnego.

Gdzie wlewać AdBlue? i jak go przechowywać?

Roztwór gromadzi się w odrębnym zbiorniku, a jego wlew umieszczony jest – w zależności od tego, z jakim modelem auta ma się do czynienia – w bagażniku, przy wlewie paliwowym lub pod maską. Uwaga: AdBlue absolutnie nie można przechowywać w zwyczajnym pojemniku plastikowym lub w zbiorniku po innej substancji!

Dla zachowania optymalnych parametrów, należy składować roztwór w takim miejscu, w którym niemożliwy będzie kontakt z temperaturą niższą niż -6 °C i wyższą niż 25 °C.

Specjalne kontenery do AdBlue

Wydawanie płynu AdBlue, ale także jego składowanie, jest możliwe dzięki specjalistycznym kontenerom. Są to wyroby o sporej pojemności, które muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa i jakości, między innymi ISO 22241 (wcześniej DIN 70070 i 70071).

Trzeba mieć na uwadze, że opisywany w tym artykule płyn wywołuje korozję, zatem wszelkie materiały użyte do produkcji kontenera do AdBlue powinny być wykonane z materiałów przeznaczonych do kontaktu z tą specyficzną substancją.

Dlatego warto rozglądać się za takimi przedsiębiorstwami, które oferują kontenery zgodne z wymaganiami i normami. Dobrym przykładem jest firma Jaas, która za swoje produkty do AdBlue otrzymała wyróżnienie Rady Polskiej Izby Paliw Płynnych.