odgrzybianie klimatyzacji
24 sierpnia 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Zastosowanie ozonowania w odgrzybianiu klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja to obecnie praktycznie standardowy element wyposażenia samochodów, kierowcy korzystają z niej powszechnie, szczególnie w upalne, letnie dni. Warto jednak pamiętać, że bez właściwej konserwacji, klimatyzacja może stać się siedliskiem grzybów i innych drobnoustrojów. Najskuteczniejszą metodą walki z nimi, jest ozonowanie powietrza.

Skąd w klimatyzacji biorą się grzyby?

Odpowiedź na powyższe jest prosta: pewna ich ilość zawsze znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Klimatyzacja samochodowa służy nie tylko obniżeniu temperatury wewnątrz samochodu, ale również oczyszczenia powietrza z unoszących się w nim drobnoustrojów – bakterii, roztoczy i grzybów. Po pewnym czasie filtry jednak stają się tak zanieczyszczone, że przestają pełnić swoją funkcję, drobnoustroje zaśzaczynają się rozmnażać – panująca wewnątrz przewodów wilgoć i ciemność stwarzają ku temu idealne warunki. Drobnoustroje zaczynają się przedostawać z powrotem do wnętrza samochodu, tym razem jednak w znacznie większej ilości, stwarzającej poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie silnie ich obecność odczują osoby cierpiące na choroby układu oddechowego – alergie oraz astmę.

Czemu służy ozonowanie powietrza?

Ozon to trójatomowa odmiana tlenu. W naturalnych warunkach powstaje on z tlenu zgromadzonego w wysokich partiach atmosfery, na które działa promieniowanie ultrafioletowe słońca, a także w wyniku wyładowań atmosferycznych. Może on być również wytwarzany sztucznie przez urządzenia zwane ozonatorami – szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy Blue Planet. Ich działanie oparte jest na wykorzystaniu tzw. wyładowań koronowych – powstają one w momencie jonizacji cieczy lub gazu otaczającego przewodnik.

Ozon posiada bardzo silne właściwości dezynfekujące, szacuje się, że jest on blisko 50 razy skuteczniejszy od chloru. Bardzo dobrze radzi sobie z drobnoustrojami, wnikając w strukturę ich komórek i niszcząc je od środka. Wytworzone ozonatorem cząsteczki ozonu można skierować do przewodów klimatyzacji, by zniszczyły zanieczyszczenia znajdujące się nawet w zakamarkach niedostępnych dla  innych metod czyszczenia. Ozon posiada specyficzny zapach i przy dłuższym kontakcie może prowadzić do uszkodzenia błon śluzowych, dlatego nie należy go wdychać. Bardzo istotną zaletą ozonu jest jego nietrwała struktura – po upływie około pół godziny jego cząsteczki rozpadają się, tworząc nieszkodliwe dla zdrowia, dwuatomowe cząsteczki tlenu, którym oddychamy. Dlatego coraz częściej używa się go do dezynfekcji wody.