klucz pneumatyczny
12 sierpnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Zastosowanie kluczy pneumatycznych

Żaden zakład produkcyjny czy warsztat naprawczy nie może obejść się bez szerokiego asortymentu narzędzi. Jednym z podstawowych ich rodzajów jest klucz, który umożliwia sprawne łączenie ze sobą elementów przy użyciu wkrętów. Najpowszechniej dostępne i najprostsze w obsłudze są klucze manualne, jednak największą efektywność wykazują urządzenia zasilane sprężonym powietrzem.

Czym jest klucz pneumatyczny i jak działa?

Jak zostało wspomniane na wstępie, klucz pneumatyczny to urządzenie zasilane sprężonym powietrzem, które w niczym nie przypomina swego manualnego odpowiednika.

– Podstawową różnicą jest fakt, że klucz pneumatyczny wyposażony jest w prosty silnik wirnikowy, który poprzez wał napędowy połączony jest z elementem roboczym pozwalającym odkręcać lub dokręcać śruby – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego Spawaj.euSilnik zamknięty jest w cylindrze, który z kolei podłączony jest za pomocą specjalnego przewodu z instalacją dostarczającą sprężone powietrze. To właśnie siła sprężonego powietrza powoduje, że wirnik silnika zaczyna się obracać z dużą prędkością, przenosząc energię kinetyczną na element roboczy. Dzięki swej konstrukcji, klucz bardziej przypomina wkrętarkę elektryczną, niż jakikolwiek rodzaj klucza ręcznego.

Zastosowanie kluczy pneumatycznych

Klucze pneumatyczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest, żeby montaż elementów przebiegła szybko, sprawnie, skutecznie i w sposób nie stanowiący zagrożenia dla otoczenia. Doskonale sprawdzi się przede wszystkich w zakładach produkcyjnych z branży meblarskiej, samochodowej i lotniczej, a także we wszelkiego rodzaju profesjonalnych warsztatach naprawczych. Konieczność zastosowania źródła sprężonego powietrze powoduje, że urządzenia tego typu raczej nie znajdą zastosowania w przydomowych warsztatach.

Zalety kluczy pneumatycznych

Na rynku powszechnie dostępne są elektryczne wkrętarki, których również można używać do montowania różnego rodzaju śrub. Dlaczego zatem warto zdecydować się na klucze pneumatyczne, wymagające zupełnie innej metody zasilajnia? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że klucze pneumatyczne nie posiadają w swojej konstrukcji elementów elektrycznych, które mogłyby powodować iskrzenie. Stąd są one bezpieczniejsze w użytkowaniu w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu pożaru – między innymi w zakładach wykorzystujących palne gazy i płyny. To jednak tylko jedna zaleta wynikająca z braku tego typu elementów. Konstrukcja kluczy pneumatycznych jest dużo prostsza, niż w przypadku kluczy elektrycznych, stąd też są one mniej podatne na uszkodzenia, bardziej trwałe i prostsze w ewentualnej naprawie. Jednocześnie pozwalają uzyskać bardzo wysoki moment obrotowy, niezbędny do prac montażowych nawet przy dużych konstrukcjach i pojazdach.