spedycja-miedzynarodowa
4 lutego 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Zasady spedycji międzynarodowej  

Spedycja międzynarodowa musi łączyć w sobie szereg działań logistycznych, spedycyjnych oraz tych związanych z transportem. Aby dostarczyć towar jak najszybciej pod wskazany adres, firma spedycyjna musi posiadać obszerną bazę sprawdzonych przewoźników, którzy skutecznie dowiozą ładunek z miejsca A do B. Jakie prawa i zasady obowiązują spedytorów? Dowiedz się, dlaczego przepisy kodeksu cywilnego nie są wystarczające i jaki dokument pomoże w kwestiach spornych.

Prawo a spedycja międzynarodowa 

Spedycja międzynarodowa polega na organizowaniu przewozu towarów pomiędzy krajami na całym świecie. Jest to dokumentowane przez spedytora określonymi listami przewozowymi i polega m.in. na zawieraniu umów o przewóz, odbiorze przesyłki, nadaniu jej, odprawie celnej oraz przekazaniu ładunku odbiorcy. Oprócz tego, spedytor może także składować ładunki, awizować je, sprzedawać itp. Warto podkreślić, że transport i spedycję obowiązują zapisy z konwencji CMR (konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów, ustanowionej 19 maja 1956 roku w Genewie) oraz prawo przewozowe. Dotyczą one jednak tylko umowy przewozu i nie obowiązują całości usług spedycji międzynarodowej. Dlatego też, pozostałe czynności spedycyjne, wykraczające poza przewóz, są ustaleniem umownym między spedytorem a klientem.

Dlatego też warto podkreślić, że firmy spedycyjne korzystają z OPWS, czyli Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych z 2002 roku, które regulują prawa i obowiązki stron, przez co minimalizują ryzyko niepowodzenia transakcji – podkreśla specjalista z firmy OKMARIT z Sopotu.

 OPWS to zbiór zasad, który skutecznie chroni interesy stron i w ramach ewentualnych sporów między spedytorem a zleceniodawcą, pomaga je rozwiązać. Istotę dokumentu może potwierdzać fakt, że kwestii spornych nie da się rozwiązać korzystając tylko z przepisów kodeksu cywilnego, a właśnie z wykorzystaniem OPWS.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o spedycji międzynarodowej?

Należy podkreślić, że spedycja międzynarodowa obejmuje wiele, różnorodnych czynności, które skutkują dostarczeniem ładunków z punktu A do B. Wybrana firma spedytorska musi mieć zatem duże doświadczenie, które umożliwi jej sprawnie i zgodnie z przepisami prawnymi dostarczyć towar pod wskazany adres. Znajomość obowiązującego prawa jest koniecznością, aby podejmować współpracę, często z innymi firmami z branży transportowo-spedycyjnej. Aby wszystko przebiegało sprawnie, warto także korzystać ze wskazówek Międzynarodowej Federacji Zrzeszeń Spedytorów – FIATA. Ta organizacja zrzesza spedytorów z wielu krajów na świecie i dba, aby usługi spedytorskie były świadczone na najwyższym poziomie, dlatego wydawane przez nich dokumenty powinny być znane wszystkim firmom, które zajmują się spedycją.