klimatyzacja w autobusie
25 października 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Zasady serwisu klimatyzacji w autobusie

W obecnych czasach klimatyzacja staje się niezbędna w większości pojazdów, szczególnie zaś w tych, które mają za zadanie przewozić liczne grupy ludzi i poruszać się na długich dystansach. Klimatyzacja zapewnia nam komfort podróży i lepsze samopoczucie poprzez oddychanie czystym powietrzem, dlatego tak ważne jest, aby sprawnie działała. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy klimatyzacja ulega uszkodzeniu i na czym polega jej serwisowanie?

 

Klimatyzacja w autobusach

Klimatyzacja w autobusach ma do spełnienia kilka podstawowych funkcji. Jej głównym zadaniem jest ochłodzenie powietrza, ale także jego osuszenie i oczyszczenie. W przeciwieństwie jednak do klimatyzacji w samochodach osobowych, w autobusach występują zazwyczaj dwa oddzielne układy chłodzenia – jeden z nich funkcjonuje w kabinie kierowcy, drugi odpowiada za temperaturę w przestrzeni przeznaczonej dla pasażerów. Wymiana powietrza w tak dużym obszarze, jakim jest autobus wiąże się z większą podatnością na uszkodzenia układu chłodzenia. Dystrybucja temperatury przebiega tu na duże odległości oraz w kilku różnych kierunkach. Ponadto klimatyzacja w autobusach jest używana o wiele częściej niż w samochodach i wykorzystuje się ją na dłuższych dystansach. Sam układ klimatyzacyjny jest też o wiele bardziej złożony. To wszystko powoduje, iż klimatyzacja w autobusach jest znacznie bardziej narażona na wszelakie uszkodzenia niż ta znajdująca się w autach.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez przewoźników jest rzadkie uruchamianie klimatyzacji, szczególnie zimą. Należy pamiętać o tym, iż klimatyzacja konserwuje się w trakcie pracy. Oznacza to, iż jej niedostatecznie częste używanie może doprowadzić do wielu problemów i uszkodzeń.

 

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji?

Klimatyzacja w autobusie powinna być sprawdzana regularnie.. Musimy liczyć się z tym, iż serwis może potrwać nawet do kilku godzin, gdyż pracownicy muszą zwrócić uwagę na bardzo dużą ilość różnych czynników. Do podstawowych działań należy sama ocena i kontrola wydajności klimatyzacji. Powinno się również wymienić filtr i w razie potrzeby uzupełnić odczynnik (jego niedobór powoduje niewłaściwe smarowanie sprężarki, a w konsekwencji jej zatarcie i konieczność wymiany, która wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami), który powinien być całkowicie wymieniany przynajmniej raz do roku. Podczas kontroli zwraca się również uwagę na szczelność układu chłodzącego, stan instalacji elektrycznej, chłodnicy i osuszacza. Poleca się również ozonowanie autobusu, które ma za zadanie zlikwidować ewentualne grzyby w kanałach wentylacyjnych.

 

Ważny jest profesjonalizm

Musimy pamiętać, aby serwis klimatyzacji autobusu powierzać profesjonalistom, gdyż brak doświadczenia i umiejętności w tej dziedzinie może wiązać się z poważnymi uszkodzeniami i wysokimi kosztami naprawy. Serwisanci powinni specjalizować się właśnie w autobusowych układach klimatyzacji, gdyż znacznie różnią się one od tych samochodowych. Ważne jest aby posiadali niezbędną wiedzę, w celu odczytania schematu układu klimatyzacyjnego w danym pojeździe, ponieważ budowa i rozlokowanie instalacji w każdym autobusie może być inne. Do odpowiedniego serwisu potrzebny jest także specjalistyczny sprzęt, którym dana firma musi dysponować. Tego typu profesjonalne usługi oferuje nam serwis autokarów Bus-Service z Opola.