29 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Zasady serwisowania autobusów

Autobus to jeden z najpopularniejszych środków transportu, służący do przewożenia jednocześnie dużej grupy osób. Pojazdy te każdego dnia przemierzają setki kilometrów i to niezależnie od tego, czy są wykorzystywane do transportu miejskiego, podmiejskiego, czy turystycznego. Dlatego też tak ważny jest ich odpowiedni stan techniczny. Aby był on zawsze bez zarzutu, autobusy muszą być regularnie serwisowane. Zobacz, jakich reguł należy przestrzegać.

Dlaczego serwisowanie autobusów ma tak duże znacznie?

Autobus to pojazd, który jest nieustannie i intensywnie eksploatowany. Sytuacja taka sprzyja temu, że jego poszczególne podzespoły oraz części ulegają z biegiem czasu naturalnemu zużyciu.

Kierowcy autobusów świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak stan techniczny przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Sprawne hamulce czy układ kierowniczy to tylko niektóre z elementów, które gwarantują bezproblemowe pokonywanie nawet długich tras. Przy tak intensywnej eksploatacji nie sposób uniknąć usterek czy drobnych awarii, jednak bardzo ważne jest to, aby były one w porę zauważone.

Autobus, który popsuje się na trasie, to problem dla kierowcy, ale także dla pasażerów. Opóźnienia i długie oczekiwanie na pomoc są często wynikiem nienależytej dbałości o stan tego pojazdu. Sytuacji takich można uniknąć, powierzając pojazd w ręce kompetentnych serwisantów.

Wprawne oko mechanika potrafi szybko zauważyć i zlikwidować każdą usterkę. Autobusy powinny być serwisowane nie tylko wtedy, kiedy ulegną poważnej awarii. Właściciele tych pojazdów muszą dbać o to, aby systematycznie kontrolować ich stan techniczny, co pozwoli wcześniej zauważyć zużycie niektórych elementów lub ich defekty – mówi specjalista z firmy Robotruck.

Jak przeprowadza się serwis autobusów?

W serwisie autobus może przejść gruntowną kontrolę stanu technicznego. Częstotliwość wykonywania przeglądów jest regulowana przez przepisy, ale właściciele pojazdów powinni zgłaszać się do warsztatu, kiedy zaistnieje jakiekolwiek podejrzenie usterki.

Serwisowanie autobusów obejmuje naprawę układu zawieszenia oraz układu hamulcowego. Podczas wizyty w warsztacie reperowane są także silniki. Fachowcy nie zapominają również o tym, aby uzupełniać płyny eksploatacyjne, takie jak oleje oraz płyn hamulcowy. W trakcie pracy oceniają także kondycję karoserii oraz całego nadwozia. Mogą ponadto zweryfikować stan ogumienia i wykonać naprawę niesprawnie działającego oświetlenia.

Serwisowanie pojazdu zawsze zaczyna się od dokładnej oceny jego stanu technicznego i przyjrzenia się mu pod kątem ewentualnych usterek. Na tej podstawie fachowiec ustala z właścicielem autobusu przebieg prac oraz sporządza szczegółową wycenę.