zabytek
1 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Zasady renowacji samochodów zabytkowych

Zabytkowe samochody, jeśli są odpowiednio zadbane lub poddane renowacji, mogą być doskonałą inwestycją. Renowacja takiego auta wymaga fachowej wiedzy, jest procesem dość skomplikowanym. Warto się jednak na nią zdecydować, by cieszyć się niezwykłym, pięknym pojazdem. Jak przebiega renowacja takiego auta? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Zajęcie dla pasjonatów

Renowacja zabytkowych samochodów to zadanie niezwykle wymagające. Potrzeba tu nie tylko ogromnej wiedzy i umiejętności, ale też niebywałej precyzji i zaangażowania. Zabytkowe samochody wyróżniają się szlachetnym pięknem. W takiej renowacji chodzi przede wszystkim o to, by to piękną z nich jak najlepiej wydobyć. Dlatego wszystkie prace renowacyjne muszą zostać przeprowadzone zgodnie z ustalonymi z góry zasadami. Renowację zabytkowego auta najlepiej powierzyć komuś, kto naprawdę kocha stare pojazdy – takich fachowców znajdziemy w firmie Mechanika i Elektronika Pojazdowa Maciej Rzepecki.

Co się kryje pod pojęciem „zabytkowych aut”?

Nazwa ta dotyczy nie tylko pojazdów z początku ubiegłego wieku. Wśród fanów motoryzacji, zabytkowymi autami nazywa się także pojazdy rodem z głębokiego PRL-u, których normalnie nie spotkamy już dziś na drogach. Ważne, by osoba zajmująca się renowacją takich pojazdów dobrze znała ich specyfikę. Umiejętne przeprowadzenie renowacji może korzystnie wpłynąć na wartość samochodu – z kolei wykonanie jej niewłaściwie, może nasze auto trwale uszkodzić lub oszpecić. Dlatego do restaurowania samochodów zabytkowych trzeba podchodzić poważnie. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zamiast samodzielnie dłubać przy aucie po godzinach, naprawdę lepiej jest zlecić jego odnowienie profesjonalistom.

Krok po kroku

Jak przebiega renowacja aut zabytkowych? Na początek pojazd musi zostać rozebrany na części pierwsze. Dopiero wtedy mechanik może ustalić, w jakim stanie są poszczególne elementy i zaplanować prace związane z renowacją. Prace renowacyjne obejmują nadwozie, podwozie i tapicerkę, a także silnik, zawieszenie i wszystkie układy mechaniczne i elektryczne w zabytkowym pojeździe. Potrzebna jest tu przede wszystkim cierpliwość, duża wiedza i dbałość o detale. Powinniśmy jednak wiedzieć, że taka naprawa jest często bardzo kosztowna i długotrwała. Znalezienie elementów, które zastąpią uszkodzone części, potrafi być sporym wyzwaniem, nawet dla doświadczonych w renowacji pojazdów fachowców. Dlatego, jeśli marzy nam się zabytkowe auto jak nowe, musimy wiedzieć, że będzie to kosztować trochę czasu i jeszcze więcej pieniędzy.