Tymczasowe tablice rejestracyjne
6 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Zasady przyznawania tymczasowych tablic rejestracyjnych

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu po drogach publicznych musi być wyposażony w tablice rejestracyjne wydane przez odpowiedni urząd. Najczęściej spotykane są tak zwane zwykłe tablice charakteryzujące się kombinacją liter i cyfr w kolorze czarnym na białym tle. W niektórych przypadkach niezbędne są jednak tablice tymczasowe. Kiedy konieczne jest ich stosowanie?

Kiedy stosuje się tymczasowe tablice rejestracyjne?

Takie tablice są używane w przypadku czasowego zarejestrowania pojazdu. Od standardowych oznaczeń różnią się kolorem cyfr i liter – są one czerwone na białym tle. Podobnie jak w przypadku zwykłych rejestracji, tymczasowe tablice również występują w rozmiarze standardowym, zmniejszonym oraz motocyklowym.

Ustawodawca określił konkretne sytuacje, w których uzyskanie takich oznaczeń pojazdu jest niezbędne. Tymczasowe tablice rejestracyjne wyrabia się między innymi w przypadku wywozu samochodu za granicę. W takiej sytuacji musi on zostać wyrejestrowany w urzędzie w Polsce i może opuścić jej granice wyposażony w tymczasowe tablice. Podobnie jest w sytuacji, kiedy pojazd, który nie jest zarejestrowany, musi zostać przewieziony do miejsca naprawy lub wykonania badania technicznego. Dotyczy to również aut sprowadzanych zza granicy przed ich pierwszą rejestracją w kraju.

Tymczasowe tablice zakłada się także, by przewieźć pojazd z miejsca zakupu na terenie Polski. W przypadku utraty standardowych oznaczeń w wyniku kradzieży, zgubienia lub zniszczenia, należy wystąpić o wydanie tymczasowych tablic, których używa się do momentu otrzymania wtórnika, czyli duplikatu rejestracji. Sytuacja wygląda analogicznie, jeśli oczekujesz na wyrobienie zamówionych tablic rejestracyjnych.

Procedura wyrabiania tablic

Wyrabianiem tablic rejestracyjnych zajmuje się powołany do tego wydział komunikacji urzędu lokalnego. Niezależnie od tego, czy chcesz zamówić oznaczenia standardowe, czy tymczasowe, to właśnie tam powinieneś się udać, by je uzyskać. Jak wyjaśnia pracownik firmy DERPOL z Warszawy, koszt tablic tymczasowych to 62 złote, a w przypadku wywozu pojazdu za granicę – 112 złotych. Takie oznaczenia są ważne 30 dni od daty wydania. Aby je otrzymać, należy wypełnić i złożyć wniosek oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty.

Będziesz potrzebował potwierdzenia, że to Ty jesteś właścicielem pojazdu, a w przypadku samochodu sprowadzanego zza granicy niezbędny będzie także zagraniczny dowód rejestracyjny, potwierdzenie zapłaty akcyzy oraz dokument potwierdzający odprawę celną. Musisz mieć ze sobą również dowód tożsamości, a jeśli reprezentujesz firmę, weź ze sobą także potwierdzenie wpisu do KRS.