wypozyczanie samochodu zasady postepowania
20 września 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Zasady postępowania z samochodem z wypożyczalni

Wypożyczenie samochodu bywa bardzo wygodną opcją – szczególnie jeśli podróżujesz do miejsca docelowego samolotem lub pociągiem i chcesz zwiedzać okolicę autem. To także korzystne rozwiązanie, jeśli planujesz dłuższy wyjazd, a nie dysponujesz odpowiednim pojazdem. Wynajmując samochód, warto jednak zwrócić uwagę na zasady, które obowiązują w danej wypożyczalni.

Zasady wypożyczania samochodów

Każda wypożyczalnia ustala własne zasady dotyczące tego kto i na jakich warunkach może użytkować dostępne pojazdy. Regulamin firmy często określa minimalny wiek kierowcy. Pojazdy niechętnie są udostępniane młodym osobom z krótkim stażem za kierownicą. Często, aby skorzystać z oferty, musisz mieć ukończone 25 lat.

Jak wyjaśnia pracownik wypożyczalni samochodów przy dworcu PKP we Wrocławiu 24 Cars: Niektóre firmy uzależniają także od wieku kierowcy klasę pojazdu, który mogą oddać mu do dyspozycji. Im wyższa, tym kierowca musi być starszy.

Podczas dopełniania procedur związanych z wypożyczeniem auta konieczne jest wylegitymowanie się dokumentem tożsamości oraz dysponowanie kartą kredytową. W przypadku samochodów luksusowych na karcie musi znajdować się określona ilość środków. Jest to związane z kaucją, która zwykle wynosi równowartość wypożyczenia oraz kosztu pełnego baku paliwa. Każdy wynajem wymaga podpisania umowy, która dokładnie określa zasady użytkowania samochodu.

Warto pamiętać, że pomimo tego, iż podróżujesz wynajętym samochodem, każdy mandat, który otrzymasz, musisz zapłacić we własnym zakresie. Dotyczy to także samochodów, które możesz wynająć za pomocą aplikacji i pozostawić w dowolnym miejscu.

Jeśli zdarzy się wypadek…

Jeśli podczas jazdy wynajętym samochodem zdarzy Ci się wypadek, musisz pamiętać o bezwzględnej konieczności wezwania policji na miejsce zdarzenia, nawet jeśli stłuczka jest niegroźna. W przypadku, jeśli w samochód z wypożyczalni wjedzie inny kierowca, koszty są pokrywane z polisy OC sprawcy. Jeśli natomiast to Ty spowodowałeś kolizję lub sprawca jest nieznany, musisz liczyć się z obciążeniem. Podobnie w przypadku zdarzenia losowego, takiego jak zniszczenie samochodu przez zwalony konar lub grad. Aby tego uniknąć, możesz wykupić dodatkową polisę znoszącą udział własny w szkodzie. Zawsze jednak konieczne jest poinformowanie wypożyczalni o zaistniałej sytuacji.

Przed skorzystaniem z usług wypożyczalni samochodów zawsze warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, z uwzględnieniem wszelkim wyłączeń. Każda wypożyczalnia ma prawo ustalać własne warunki udostępniania pojazdów, dlatego należy je poznać przed podpisaniem dokumentu.