wypożyczalnia samochodów
3 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Zasady działania wypożyczalni samochodów

Dzięki coraz popularniejszym w naszym kraju wypożyczalniom aut nie trzeba już posiadać samochodu na własność, aby móc nim podróżować. Można go bowiem po prostu wynająć. Skorzystanie z takiej możliwości jest niezwykle wygodne i praktyczne, szczególnie kiedy możemy wypożyczyć auto w okolicy lotniska lub dworca. Na jakich zasadach działają jednak wypożyczalnie aut i jakie obowiązki należy spełnić, aby wynająć od nich samochód?

Kto może wynająć auto z wypożyczalni?

Chcąc wynająć auto z wypożyczalni, należy spełnić określone warunki, które ustalane są indywidualnie przez każdą z nich. Wśród nich najczęściej pojawiającymi się wymogami są jednak:

  • posiadanie prawo jazdy upoważniającego do prowadzenia auta zaliczającego się do danej kategorii,
  • przedłożenie dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • uiszczenie kaucji zwrotnej na poczet ewentualnych uszkodzeń samochodu, czy też oddania go w należytym stanie
  • podpisanie regulaminu określającego zasady wynajmu auta.

Jakie auto można wynająć z wypożyczalni?

Modele i klasy samochodów udostępnianych przez wypożyczalnie najczęściej dzielone są na kategorie standard oraz premium, jak ma to miejsce, chociażby w wypożyczalni aut działającej we Wrocławiu 24cars. Od ich klasy zależy także cena wynajmu, która w przypadku drugiej kategorii samochodów jest zazwyczaj wyższa.

Oznacza to więc, że w ofercie wypożyczalni aut znaleźć można zarówno samochody kompaktowe, doskonale sprawdzające się podczas poruszania się nimi po mieście czy podczas wakacji, jak i bardziej prestiżowe modele, takich marek jak Mercedes czy też Ford Mustang lub crossovery idealne na wycieczkę poza miasto.

Jak odbywa się wynajmowanie samochodu z wypożyczalni?

Bez względu na powód, dla którego auto wynajmowane jest z wypożyczalni, proces jego najmowania odbywa się zawsze w ten sam sposób. W pierwszej kolejności należy wybrać interesujący nas model, a następnie podpisać umowę z wypożyczalnią przedstawiając wymagane przez nią dokumenty oraz ustalając czas, na jaki ma być wynajęte auto. Przy podpisywaniu umowy wpłacana jest także najczęściej kaucja. 

Po dopełnieniu formalności samochód jest udostępniany najemcy i można nim ruszać w drogę, gdyż ma on już pełen bak. W takim samym stanie, czyli zatankowany „do pełna” powinien on więc także wrócić do wypożyczalni.

W innym przypadku może ona bowiem doliczyć dodatkowe koszty do ceny jaka była ustalona za wynajem auta. Podobnie jest także, jeśli chodzi o kwestie związane z jego czystością zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszelkie obowiązki wynajmującego podczas zdawania auta do wypożyczalni najczęściej szczegółowo określają natomiast ich regulaminy.