oświetlenie LED w samochodzie
4 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Żarówki LED w samochodzie – co mówią przepisy?

Stosowanie energooszczędnego oświetlenia w pojazdach wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Przynosi duże korzyści ekologiczne i poprawia jednocześnie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oświetlenie LED ogranicza zużycie paliwa, a tym samym przyczynia się do ograniczenia śladu węgłowego i ochrony środowiska naturalnego. Czy jest ono legalne w Polsce i w jakich sytuacjach? Warto się dowiedzieć.

Krótki rzut oka na drogę od żarówek włóknowych do diod LED

Jeszcze do połowy XX wieku stosowane były w samochodach żarówki dwuwłókowe o stosunkowo niskiej mocy. Na kolejne lata zastąpiły je żarówki z oznaczeniami H1 i H3. Następnym krokiem producentów oświetlenia były znane aktualnie i popularne żarówki H7, w których stosuje się technologię halogenową lub w bardziej ekskluzywnej wersji ksenonową. W roku 2006 na rynku pojawiały się nowatorskie, jak na ówczesne lata światła wykorzystujące diody LED. Coraz częściej dostrzec można na drogach pojazdy wyposażone w charakterystycznie świecące lamy LED. Technologię tę stosuje się w reflektorach głównych, w światłach do jazdy dziennej oraz w kierunkowskazach. Ze wszystkimi nowoczesnymi rozwiązaniami oświetlenia pojazdów zapoznać się można na stronie sklepu internetowego Moto Parts.

Zalety oświetlenia LED

Reflektory uzbrojone w diody LED są efektywne i energooszczędne. Po prostu lepiej i bardziej kontrastowo oświetlają drogę oraz zdecydowanie skuteczniej doświetlają zakręty. Ważną funkcjonalnością matryc diodowych jest możliwość automatycznego wyłączania niektórych diod, tak aby nie oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. System dostrzega zbliżający się pojazd i ogranicza geometrię wiązki światła. Zgodnie z przepisami żarówki ledowe legalnie mogą pełnić funkcję zarówno świateł długich, jak i krótkich, a także kierunkowskazów. Pod jednym warunkiem. Muszą być montowane fabrycznie.

Czy można instalować oświetlenie LED na własną rękę?

Choć możliwa jest technicznie zamiana zwykłych żarówek H7 na lampy LED, to mimo ich wyższej sprawności i bezpieczeństwa, jakie zapewniają, nie jest to zgodne z polskim prawem. Ta sytuacja jest dość niezrozumiała, zwłaszcza w dobie dbałości o ekologię oraz walki o podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach. Niestety pomimo homologacji, jaką mają żarówki LED, ich montaż jest nielegalny i nie wiadomo, jak długo czekać będziemy na zmianę tych przepisów. Mało tego, próby modyfikacji oświetlenia pojazdu mogą skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz wysokimi mandatami. Właściciel pojazdu ze zmodyfikowanym oświetlenie może mieć również poważne trudności podczas badania technicznego.