transport drogowy
7 maja 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Zalety transportu drogowego

Transport drogowy jest bez wątpienia najważniejszą gałęzią transportu w ogóle. Ponad 45% pracy przewozowej w Unii Europejskiej realizuje się właśnie z wykorzystaniem transportu samochodowego. Dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze drogowej oraz nowoczesnym środkom transportu, przewóz osób oraz towarów jest łatwy, szybki, niedrogi i bezpieczny.

Transport dla twojej firmy

Dobrze zorganizowany transport to podstawowy wymóg sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, zajmującego się obrotem towarem zarówno lokalnie, jak i na skalę międzynarodową – zauważa nasz rozmówca z firmy transportowej TRANSMASTER.

Terminowość dostaw i bezpieczeństwo przewożonych towarów (co przekłada się na jakość dostarczanych produktów), odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o współpracy z danym producentem czy dystrybutorem.

Dlatego, prowadząc działalność handlową, należy dokładnie przemyśleć kwestie związane z logistyką. Czy opłaca się wysyłać towary drogą morską lub powietrzną, czy może lepiej pozostać przy transporcie drogowym? Czy warto organizować dostawy samodzielnie, czy lepiej skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy transportowej?

Zalety transportu drogowego

Jak wspomnieliśmy we wstępie, transport drogowy ma największy udział w ogólnej ilości przewozów, realizowanych na terenie UE. Na taki stan rzeczy wpływa szereg zalet, z których najważniejszą zdaje się świetna dostępność przestrzenna. Obecnie drogą lądową jesteśmy w stanie dotrzeć w dowolne miejsce w Europie, również na Wyspy Brytyjskie.

Niesamowicie rozbudowana sieć dróg to najważniejszy czynnik, stanowiący o przewadze transportu samochodowego nad innymi jego rodzajami. Tylko w transporcie drogowym możliwa jest realizacja dostaw door-to-door. Wykorzystanie pojazdów kołowych jest też konieczne w celu dowożenia towarów przewoźnikom innych gałęzi (np. do portu czy na lotnisko).

Nowoczesne samochody dostawcze i naczepy umożliwiają przewóz dowolnego rodzaju towarów. Nie jest więc problemem transport dóbr delikatnych i nietrwałych, takich jak np. świeża żywność o określonym terminie ważności i wymaganych specjalnych warunkach przechowywania.

Kolejną zaletą transportu drogowego jest duża częstotliwość dostaw. Decydując się na wysyłkę drogą morską lub powietrzną, musimy dostosować się do harmonogramu przewoźnika, natomiast przewozy drogowe odbywają się nieprzerwanie i można zorganizować je w bardzo krótkim czasie.

Oprócz szybkiego przygotowania do transportu i możliwości nadania towaru praktycznie w dowolnym momencie, nie bez znaczenia jest możliwość wyboru najlepszej trasy i dostosowania jej do bieżących warunków. Korzystając z usług solidnego spedytora zawsze mamy pewność, że nad terminową realizacją dostawy czuwa specjalista, a powierzone firmie transportowej towary są bezpieczne.