3 lipca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Zalety napędzana auta LPG

Instalacje LPG, umożliwiające zasilenie silnika auta płynnym gazem zamiast benzyną, zyskały w Polsce popularność mniej więcej w połowie lat 90-tych. Również obecnie wielu kierowców decyduje się na kupno samochodu „na gaz” lub późniejszy montaż instalacji w aucie. Dlaczego warto rozważyć tę opcję?

Oszczędniejsza jazda

Niska cena to najważniejszy plus gazu – kosztuje on średnio dwa razy mniej niż benzyna. Nawet pomimo faktu, że jest on nieco mniej wydajny, zaś do zapłonu silnika i tak spalana jest benzyna, to jazda z instalacją LPG jest w stanie przynieść nam znaczące oszczędności, tym większe, im więcej jeździmy.

Większy zasięg samochodu

Gaz nie jest w stanie zastąpić benzyny, która wciąż pozostaje podstawowym paliwem. Jednak jego wykorzystanie pozwala znacząco zwiększyć zasięg pojazdu bez potrzeby tankowania – jest to istotne, jeśli zależy nam na czasie lub gdy po prostu w pobliżu nie ma żadnej stacji paliw. Jeśli skończy nam się gaz, zawsze możemy kontynuować podróż na benzynie

Elastyczna praca silnika

Gaz ma wysoką liczbę oktanową, dzięki czemu praca silnika staje się bardziej płynna i elastyczna. Jest to szczególnie istotne przy jeździe w mieście, gdzie co chwila ruszamy, zatrzymujemy się i wyprzedzamy. Ponadto silniki zasilane gazem pracują znacznie ciszej, co znacząco poprawia komfort jazdy.

Dłuższa żywotność silnika

Propan-butan, czyli paliwo wykorzystywane w instalacjach gazowych przechowywane jest w formie płynnej, jednak w momencie wprowadzenia do cylindrów silnika przyjmuję formę lotną. Dzięki temu, ochronna warstwa oleju ze ścianek cylindra nie zostaje wypłukana, a więc jest w stanie skutecznie chronić silnik.

Paliwo przyjazne środowisku

Jak twierdzą specjaliści z firmy Gal-Gaz, spalaniu gazu towarzyszy niemal trzykrotnie niższa emisja zanieczyszczeń, niż w przypadku benzyny. To jeden z powodów, dla których instalacje LPG są popularne w krajach zachodniej Europy. W Polsce co prawda nie przywiązuje się jeszcze tak dużej wagi do zanieczyszczenia środowiska, jednak z roku na rok stan ten ulega poprawie – nasza świadomość w tym temacie staje się coraz większa. Mniej zanieczyszczeń oznacza bowiem czystsze powietrze – jest to szczególnie istotne dla mieszkańców metropolii, w których bardzo poważnych zagrożeniem dla zdrowia jest smog.

Wady LPG

Niestety, instalacje LPG mają również pewne minusy. Najważniejsza z nich to wysokie koszty ich profesjonalnego montażu oraz późniejszego serwisowania (samochody z LPG muszą niezależnie od wieku przechodzić coroczne kontrole stanu technicznego) – mimo to przyszłe oszczędności sprawiają, że wydatek ten jest w stanie zwrócić się już w przeciągu roku, w zależności od przebiegu auta. Inny uciążliwy minus to fakt, iż zbiornik gazu montowany jest w bagażniku i zajmuje bardzo dużą jego część – oznacza to, że będziemy mogli zabrać w samochodzie mniejszy ładunek.