27 kwietnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Zalety komputerowej diagnostyki samochodów

Nowoczesne modele samochodów są przepełnione skomplikowanymi zespołami mechanicznymi oraz powiązanymi z nim układami elektronicznymi. Diagnostyka takich układów wymaga wiedzy, umiejętności i odpowiedniego oprogramowania.

Kompleksowa diagnostyka komputerowa znajduje zastosowanie nie tylko podczas zwyczajowego użytkowania samochodu, ale też przed jego planowanym zakupem. To świetna metoda weryfikacji stanu technicznego i przebiegu pojazdu w przypadku, gdy kupujemy go w komisie bądź od osoby prywatnej.

Zasady badania diagnostycznego

Badanie diagnostyczne jest przeprowadzane w serwisie lub warsztacie motoryzacyjnym, wykwalifikowanym w świadczeniu tego typu usług. Komputer samochodowy podlega podłączeniu pod laptop ze specjalnie wgranym programem diagnostycznym. W tym momencie rozpoczyna się proces lokalizacji ewentualnej usterki. Wielką zaletą procedury jest jej nieinwazyjność – przebiega ona bez konieczności demontażu części.

To najprostszy sposób oceny stanu technicznego, oparty na porównaniu wartości parametrów stanu poszczególnych układów, z wartościami parametrów ustalonymi przez producenta. Specjalny interfejs diagnozuje systemy znajdujące się w samochodzie w ciągu kilku minut – objaśnia ekspert warsztatu samochodowego MERC Jaworowscy w Pile.

Jakie elementy możemy skontrolować?

Analiza diagnostyczna pozwala na rozpoznanie kodów usterek (AIR BAG, ABS, IMMOBILIZER, SILNIK i in.), a także na podgląd parametrów auta w trakcie jazdy (silnik, ciśnienie doładowania turbiny, czasy wtrysków, temperatura, przepływomierz itd.). Część urządzeń diagnostycznych umożliwia kontrolę automatycznej skrzyni biegów, poduszek powietrznych oraz układów klimatyzacji. Tym samym wszystkie usterki utajone przez sprzedawców zostają zdemaskowane w natychmiastowy sposób.

Technologia przyszłości?

Wiele wskazuje na to, że wkroczyliśmy w złoty okres samochodowej diagnostyki komputerowej. Pojazdy mechaniczne coraz szerzej polegają na elektronice i trend ten zapewne będzie się utrzymywał. Właściciele warsztatów świetnie zdają sobie z tego sprawę. Najlepsze placówki naprawcze już dawno zaopatrzyły się w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, spełniający wszelkie wymogi licencyjne i certyfikacyjne. Warsztat MERC Jaworowscy jest tego najlepszym przykładem. Samochód odmówił Ci posłuszeństwa? Diagnostyka komputerowa może rozwiązać Twoje problemy. Szybko, tanio i skutecznie.