11 marca 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Zalety instalacji gazowych w autach

Instalacje gazowe w samochodach od wielu lat wywołują dyskusje na temat ich bezpieczeństwa oraz opłacalności. Mają też tylu zwolenników, co przeciwników. Pomimo wahań cen gazu producenci wciąż pracują nad doskonaleniem swoich pomysłów, chcąc tym samym zachęcić właścicieli pojazdów do wyboru zasilania ich LPG. Jakie są zalety takich rozwiązań z punktu widzenia użytkownika?

Ekologiczne spalanie paliwa

LPG to skrót od angielskiego określenia liquified petroleum gas. Oznacza ono mieszaninę lotnych gazów propanu i butanu, które są produktem ubocznym podczas rafinacji ropy naftowej. Ze względu na swoje właściwości i potencjał energetyczny znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, gdzie są cenione jako czyste i stosunkowo tanie paliwo. LPG wykorzystuje się nie tylko w instalacjach gazowych samochodów, ale również w ogrzewaniu budynków i w procesach przemysłowych. Jednym z zastosowań doskonale znanych wszystkim turystom jest zasilanie palników kuchenek biwakowych. Mieszanka propanu i butanu nie bez powodu cieszy się tak dużym powodzeniem. W dobie dbałości o środowisko naturalne i poszukiwania czystych źródeł energii wygrywa ona z benzyną i olejem napędowym. Do zalet środowiskowych jazdy na gaz LPG można zaliczyć:

  • czyste spalanie z niską emisją spalin (NOx, CO2),
  • brak emisji związków siarki (LPG nie zawiera siarki),
  • brak produkcji sadzy.

Zgodnie z danymi Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL) emisja tlenków azotu jest 20 razy mniejsza w samochodach na gaz niż w tych z silnikami Diesla. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wprowadzanie na rynek kolejnych generacji instalacji LPG, przystosowanych do wymagań współczesnych pojazdów.

Korzyści dla użytkownika

Nawet najniższy poziom emisji spalin i najkorzystniejszy wpływ na środowisko nie są wystarczające, aby zachęcić większość kierowców do skorzystania z instalacji gazowej. Dla wielu z nich – zwłaszcza tych, którzy rocznie pokonują tysiące kilometrów – liczą się przede wszystkim korzyści finansowe. Koalicja Na Rzecz Autogazu jako argument montażu instalacji LPG podaje też niższe koszty eksploatacji. Zważywszy, że trzeba sporo zapłacić za ten montaż, a następnie ponosić koszty przeglądów i wyższych składek OC, nie dla każdego może to być rozwiązanie opłacalne. Przeliczając jednak koszty paliwa przy cenie Pb95 – około 5 zł za litr, po przejechaniu 100 km można zaoszczędzić około 40% tej kwoty. Jednocześnie właściciel samochodu z 4-cylindrowym silnikiem o średnim spalaniu, który miesięcznie pokonuje 2000 km, po czterech latach takiej eksploatacji może zaoszczędzić nawet 12 000 zł. Przy takim założeniu nawet montaż instalacji najwyższej generacji zwróci się w połowie tego okresu.

Mówiąc o zaletach montażu takiego rozwiązania, warto też wspomnieć o korzyściach takich jak:

  • niższe koszty eksploatacji pojazdu – oszczędności zwiększają się wraz z wydłużaniem okresu eksploatacji,
  • możliwość korzystania przemiennie z LPG i benzyny, co znacznie wydłuża dystans przejechany na jednym tankowaniu,
  • bardziej płynną jazdę w warunkach miejskich i odporność na spalanie stukowe (wartość oktanowa LPG wynosi 100),
  • wyeliminowanie zjawiska kondensacji ciekłego paliwa na ściankach cylindrów,
  • brak osadów, które zanieczyszczają olej, co przekłada się na lepszą ochronę silnika.

Wspomniane wcześniej dodatkowe koszty, jak wyższe ceny ubezpieczeń czy opłaty za przeglądy tylko nieznacznie podnoszą koszty eksploatacji. Dla zapalonych podróżników – turystów, biznesmenów czy miłośników jazdy na długich dystansach – LPG jest doskonałym rozwiązaniem.