29 września 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Zalety instalacji gazowej w samochodzie

LPG (ang. Liquified Petroleum Gas) to płynny gaz, czyli mieszanina propanu i butanu. Gazy te są uwalniane podczas rafinacji ropy naftowej jako produkt uboczny. Paliwo LPG jest bezwonne, cięższe od powietrza i lżejsze od wody. Nie powoduje korozji i jest w stanie rozpuścić oleje, tłuszcze i gumę naturalną. Jednym z jego zastosowań jest napędzanie samochodów, o czym możecie przeczytać w poniższym artykule. Zapraszamy.

Dlaczego decydujemy się na instalację gazową w samochodzie?

Instalację gazową w samochodzie montuje się głównie z potrzeby oszczędności, aczkolwiek ważnym aspektem takiego rozwiązania jest również dbałość o środowisko. Aby jednak instalacja nam się zwróciła, należy najpierw w nią zainwestować i pamiętać o regularnych przeglądach, które zapewnią jej długą żywotność. Wszystko to jednak zostanie zrekompensowane przez oszczędność jazdy na gazie, która przy okazji będzie cicha i elastyczna, a regularnie serwisowany samochód na pewno nie zawiedzie. Na pytanie – czy warto zamontować instalację gazową w samochodzie, odpowiadamy: zdecydowanie warto. Dlatego coraz więcej kierowców na świecie decyduje się na montaż instalacji LPG. Sprawdźmy zatem, jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie.

Plusy korzystania z instalacji gazowej

Jak już zostało wyżej wspomniane, instalacja gazowa, mimo początkowego wkładu, przynosi duże oszczędności i jest to najpoważniejsza jej zaleta. Paradoksalnie, im więcej jeździmy, tym więcej oszczędzamy. Drugą podawaną korzyścią jest ekologia, która w naszym społeczeństwie nie jest równie wysoko oceniana jak oszczędność pieniędzy. Z brakiem wsparcia dla ekologicznego zachowania ze strony państwa można sobie poradzić inwestując w instalację gazową w samochodzie, aby mniej zanieczyszczać środowisko.

Kolejnym plusem z jazdy na LPG jest możliwość swobodnego przełączania między gazem, który jest układem dodatkowym, a benzyną, dzięki czemu znacząco zwiększamy zasięg auta. Znika również problem braku stacji benzynowej po drodze szczególnie, że już prawie każda duża sieciowa stacja ma w ofercie paliwo LPG. Paliwo gazowe ma wysoką liczbę oktanową, co sprawia, że silnik pracuje płynnie i cicho, a ponadto jest bardziej elastyczny. Jest to korzystne zwłaszcza podczas jazdy w mieście, gdzie często się zatrzymujemy, ruszamy ponownie oraz wyprzedzamy.

Jeżeli jesteśmy już przy silniku, warto wiedzieć, że ma on większą żywotność dzięki idealnie zaprogramowanej dawce gazu wprowadzanej do cylindrów w sposób zoptymalizowany. Auto zachowuje swoją pierwotną moc (nie ma spadku), moment obrotowy pozostaje bez zmian, a komfort z jazdy jest równie wysoki, jak podczas jazdy na benzynie – wyjaśnia ekspert firmy AG Centrum, właściciel marki instalacji LPG – Zenit, specjalizujący się w produkcji i dostarczaniu specjalistycznych części i podzespołów samochodowych instalacji gazowych w Polsce i zagranicą.