19 listopada 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Zakup samochodów ciężarowych. Czy komis to dobre rozwiązanie?

Samochodem ciężarowym w Polsce nazywa się każdy pojazd, którego konstrukcja przeznaczona jest do celów użytkowych, szczególnie do przewozu ciężkich ładunków. Jest to pojazd wykorzystywany w transporcie długodystansowym przez osoby, których większość życia upływa w trasie. Rynek samochodów ciężarowych w Polsce jest wyjątkowo dynamiczny. Jednak, gdzie najlepiej kupić takie auto? Czy zakup samochodu ciężarowego w komisie to dobry pomysł?

Czym charakteryzuje się samochód ciężarowy?

Samochód ciężarowy to pojazd przeznaczony głównie do przewozu ładunków. Określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy, przeznaczony do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9. W Polsce samochody ciężarowe określa się według trzech kategorii wagowych oznaczonych symbolem N. Pierwsza kategoria N1 to auta o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony, w skład kategorii N2 wchodzą auta o masie większej niż 3,5 tony, ale nieprzekraczającej 12 ton. Natomiast w ostatniej kategorii N3 znajdują się samochody ciężarowe o masie maksymalnej przekraczającej 12 ton. Co ciekawe, nie każdy samochód ciężarowy musi mieć przyznaną kategorię N. Na polskim rynku występuje wiele modeli ciężarówek o masie do 3,5 tony, które oznaczone są w dowodzie rejestracyjnym kategorią M, określającą samochód osobowy.

W komisie samochodowym w Rudzie Śląskiej mamy możliwość zakupu samochodów nieprzekraczających wagi 3,5 tony. Są to najczęściej samochody dostawcze niezbędne w każdej firmie transportowej, remontowej, kurierskiej czy budowlanej. Takie samochody dostawcze i ciężarowe dają przedsiębiorcy poczucie niezależności, gdyż to nimi dowozi się towar do Klienta, czy wozi półprodukty do innych firm.

Gdzie kupić samochód ciężarowy? Czy komis to dobry pomysł?

Polacy kupują chętnie nie tylko używane auta osobowe, ale również używane samochody ciężarowe. Wynika to z tego, że nie każdego przedsiębiorcę stać na tak duży wydatek, jakim jest nowa ciężarówka. Często taki pojazd jest poza zasięgiem małego i średniego przedsiębiorcy, a zakup używanego auta pozwala zoptymalizować wydatki na firmową flotę samochodów. Z tego właśnie powodu używane pojazdy są chętniej kupowane niż auta nowe i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się zmienić. Samochody ciężarowe projektowane są do pracy bezustannej, efektywnej i bezpiecznej, dlatego zakup używanego auta firmowego jak najbardziej się opłaca, dlatego Polacy chętnie poszukują takich pojazdów właśnie z drugiej ręki.

Gdzie szukać atrakcyjnych cenowo samochodów ciężarowych? Otóż można skorzystać z oferty komisów, szukać wyprzedaży poleasingowych, przeglądać ogłoszenia w Internecie lub poszukiwać ciężarówek na giełdach ciężkiego sprzętu. Większość przedsiębiorców jednak woli korzystać z profesjonalnych komisów, które zajmują się skupem i sprzedażą używanych samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i naczep oraz maszyn budowlanych. Niezwykłą zaletą komisów jest to, że często obok sprzedaży aut oferują również ich serwis, a po zakupie pojazdu wydają także fakturę VAT marża, która zwalnia nas z opłaty skarbowej, gdyż to właśnie komis ją opłaca. Jak zauważa specjalista z auto skupu LUX Autokomis z Rudy Śląskiej, która prowadzi zarówno skup, jak i sprzedaż samochodów:

Należy szukać takich komisów ciężarówek i aut dostawczych, w którym zakupimy w pełni sprawne i gotowe do jazdy samochody. Każdy z nich powinien przejść gruntowny przegląd. W komisie mamy możliwość jazdy próbnej, dzięki której Klient może ocenić jego stan techniczny.

Pamiętajmy, aby unikać komisów, które nie mają własnej strony firmowej, nie posiadają zdjęć dostępnych samochodów lub mają negatywne opinie w Internecie. Kupując samochód dostawczy lub ciężarowy z dobrego komisu, mamy pełną możliwość sprawdzenia auta na stacji diagnostycznej lub u dowolnego mechanika. Poza prawem do rękojmi dodatkowo otrzymujemy pisemną gwarancję mechaniczną. Co więcej, niektóre komisy pomagają nawet w załatwieniu kredytu i leasingu na atrakcyjnych warunkach.