Kompresor na stacji benzynowej
12 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Zakup czy wynajem kompresora? Co i kiedy naprawdę się opłaca?

Kompresory to urządzenia wykorzystywane nie tylko w zakładach przemysłowych. Dość szerokie zastosowanie mają one również w życiu codziennym. Ich głównym zadaniem jest generowanie sprężonego powietrza. W części przedsiębiorstw jest on podstawowym sprzętem umożliwiającym wykonywanie istotnych zadań. Wielu właścicieli zastanawia się, czy lepiej kupić, czy wynająć kompresor? Które rozwiązanie jest lepsze?

Kompresor – do czego służy?

Głównym za Kompresory to urządzenia wykorzystywane nie tylko w zakładach przemysłowych. Dość szerokie zastosowanie mają one również w życiu codziennym. Ich głównym zadaniem jest generowanie sprężonego powietrza. W części przedsiębiorstw jest on podstawowym sprzętem umożliwiającym wykonywanie istotnych zadań. Wielu właścicieli zastanawia się, czy lepiej kupić, czy wynająć kompresor? Które rozwiązanie jest lepsze?

Kompresor – do czego służy?

Głównym z daniem kompresora jest sprężanie powietrza i gazu, tak by uzyskały one wysokie ciśnienie. Najczęściej kompresor można spotkać na stacjach benzynowych – umożliwia on napompowanie opon samochodowych.

Doskonale sprawdza się też do pompowania kół rowerowych czy materacy lub zabawek plażowych. Co ważne, powietrze pod wysokim ciśnieniem ułatwia również czyszczenie różnego rodzaju sprzętów – wyjaśnia ekspert z firmy Sul-Tech S.C. Krzysztof Babicz, Wojciech Szczurowski.

Kompresory są również wykorzystywane w profesjonalnych celach. Najczęściej stanowią obowiązkowe wyposażenie warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacyjnych czy też przedsiębiorstw specjalizujących się w malowaniu ciśnieniowym. Co ważne – bez ich obecności nie jest możliwa praca narzędzi pneumatycznych.

Warto też dodać, że sprężone powietrze występuje praktycznie w każdej branży produkcyjnej m.in. metalurgicznej, spożywczej, medycznej, przy produkcji izolacji cieplnej, w zakładach automotive, przy produkcji szkła, w kopalniach itd.

Jak widać – kompresory mają szerokie zastosowanie, jednak w wielu przedsiębiorstwach są wykorzystywane sporadycznie. W miejscach, w których rzadko się z nich korzysta, ekonomiczniejsze jest skorzystanie z usługi wynajmu niż zakupu sprzętu.

Dlaczego warto wyposażyć kompresor?

Głównym czynnikiem decydującym o wynajmie kompresora zamiast zakupie jest jego cena. Jest ona uzależniona od parametrów wybranego modelu. W większości przypadków właściciele poszukują profesjonalnych rozwiązań, które kosztują sporo. W sytuacji ich sporadycznego użytkowania inwestycja ta z pewnością byłaby nierentowna. Co więcej, gdy sprzęt przez większość czasu ma być nieużywany, dużo korzystniejsze jest wypożyczenia.

Warto wspomnieć, że wynajem kompresora może obejmować ściśle określony czas, w którym jest potrzebne to urządzenie. Co ważne firmy, które specjalizują się w świadczeniu tego typu usług, zapewniają regularną konserwację i serwis sprzętu, stąd też przedsiębiorcy nie muszą obawiać się, że otrzymają niesprawne urządzenie. Co więcej, w sytuacji, gdy podczas jego użytkowania wystąpią usterki, firma wynajmująca je usuwa. W przypadku zakupu koszty serwisu, usterek i awarii pokrywa właściciel.

Wynajem kompresora jest także dobrym rozwiązaniem na etapie testowania różnych modeli – pozwala znaleźć właściwy i kupić go, mając pewność, że w 100% sprawdzi się w firmie.