6 marca 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Zabudowy międzyosiowe do TIRów – czym są, czemu służą?

Zabudowa w samochodach ciężarowych jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji. To właśnie dzięki niej możliwe jest zmniejszenie ilości spalanego paliwa, a co za tym idzie ograniczenie emisji spalin do środowiska. Poprawia również bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Czym dokładnie są zatem zabudowy międzyosiowe i jak wpływają na prowadzenie samochodu ciężarowego?

Jakie są korzyści wynikające z montażu zabudowy międzyosiowej w samochodach ciężarowych?

Montaż zabudowy międzyosiowej w pojeździe ciężarowym wpływa znacząco na obniżenie wydatków związanych ze zużyciem paliwa. Ponadto poprawia bezpieczeństwo, nie tylko kierowcy pojazdu, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Jak podkreśla pracownik firmy MULTI-PLAST:

Dzięki zabudowie międzyosiowej w samochodach ciężarowych średnie spalanie można obniżyć nawet o 5%. Biorąc pod uwagę bardzo duże zapotrzebowanie mocnych silników ciężarówek, daje to bardzo istotne oszczędności. Zyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć np. na dalszy rozwój firmy.

Cechy charakterystyczne zabudowy międzyosiowej w samochodzie ciężarowym

Zabudowa międzyosiowa wypełnia pustą przestrzeń, która standardowo znajduje się pomiędzy osiami samochodu ciężarowego. Dzięki takiemu zabiegowi można w bardzo prosty sposób wpłynąć na przepływ powietrza – samochód dużo lepiej będzie radził sobie z jego oporami. W celu zwiększenia efektu uzyskanego w ten sposób możliwy jest montaż dodatkowych elementów, takich jak spojler na dachu czy np. nadkola. Ponadto zabudowa międzyosiowa w szczególny sposób poprawia bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Dzięki niej możliwa jest ochrona samochodu przed zawirowaniami powietrza, które dostawałyby się pomiędzy jezdnię a pojazd. Ich powstawanie nie tylko przyczynia się do większego spalania paliwa, ale również stwarza dodatkowy opór, przez co może pozbawić samochód ciężarowy istotnej dla niego stabilności. Dodatkowo zwiększa się jego opływowość, a sama zabudowa sprawia, że ciężarówka prezentuje się bardziej atrakcyjnie. Zabudowa międzyosiowa może zostać wykonana na specjalne zamówienie. Dzięki temu można dopasować nie tylko odpowiedni kolor, ale, co najbardziej istotne, również jej kształt.

Funkcjonalność czy efekt wizualny?

Zabudowa stanowi nie tylko element czysto fizyczny poprawiający komfort prowadzenia pojazdu. To również dodatkowy efekt wizualny, dzięki któremu dana ciężarówka będzie mogła widoczna na tle innych pojazdów. Jest to szczególnie istotne dla kierowców, którzy samochód ciężarowy uważają za swój drugi dom na kółkach i robią wszystko, aby wyróżnić się na tle innych. Dla doświadczonego kierowcy zabudowa międzyosiowa będzie więc jednym z podstawowych czynników, na który zwraca uwagę.