22 lutego 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Zabezpieczenia antykorozyjne nadwozia

Korozja to wróg samochodów. Niestety, wróg w każdym przypadku śmiertelny – każdy stalowy element naszego auta prędzej czy później zostanie przez nią zaatakowany i ostatecznie pokonany. Na szczęście możemy odsunąć ten moment w czasie – wystarczy zastosować odpowiednie preparaty antykorozyjne. Brzmi prosto, jednak w rzeczywistości ich nakładanie powinno odbywać się z zachowaniem pewnych środków ostrożności.

Jak zabezpieczyć nadwozie przed korozją?

Zabezpieczenia nadwozia preparatem antykorozyjnym nie jest trudną pracą, jednak bardzo odpowiedzialną – nieumiejętne zastosowanie preparatu może prowadzić do uszkodzenia niemetalowych części nadwozia oraz do gromadzenia wilgoci między elementami metalowymi i tym samym sprzyjać rozwojowi korozji. Jeśli chcemy zabezpieczyć podwozie kompleksowo i nie mamy w tej materii żadnego doświadczenia, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Jeśli jednak myślimy o zabezpieczeniu łatwiej dostępnych miejsc (np. klap i drzwi), możemy to zrobić osobiście. W tym przypadku powinniśmy pamiętać o kilku sprawach.

Po pierwsze – usuń ogniska korozji

Stosowanie środków zabezpieczających nie przyniesie zbyt wiele efektu, jeśli na danym elemencie już rozwija się korozja. Przed zastosowaniem preparatu należy takie ognisko usunąć – w warsztatach samochodowych wykonuje się to metodą piaskowania, jednak z małymi ogniskami można sobie poradzić w warunkach domowych stosując środki chemiczne rozpuszczające rdzę.

Po pierwsze – rozprowadź preparat uważnie

Aby zabezpieczenie było skuteczne, preparat antykorozyjny powinien dostać się do jak największej ilości zakamarków i łączeń. Niedbałość może doprowadzić do tego, że w trudno dostępnych miejscach zacznie rozwijać się rdza, która z czasem da o sobie znać, np. zgrzytaniem i zacinaniem się ruchomych elementów. Większość sprayów posiada długie sondy, które ułatwiają wprowadzenie preparatu w trudno dostępne szczeliny.

Po trzecie – zachowaj ostrożność

Preparaty antykorozyjne są agresywnie chemicznie, dlatego należy używać ich bardzo ostrożne. Są one w stanie zniszczyć okładziny hamulcowe, rozpuścić uszczelki oraz zapchać otwory odprowadzające wodę, doprowadzając tym samym do rozwoju korozji.

Czym zabezpieczyć auto?

Na rynku znajdziemy szeroką gamę preparatów do zabezpieczeń antykorozyjnych. Jednym ze skuteczniejszych, cieszącym się dużą popularnością wśród kierowców na całym świecie jest produkowany w Kanadzie Rust Stop, w Polsce dystrybuowany przez firmę Rust Check Poland. Rust Stop nie tylko zabezpiecza przed korozją, ale likwiduje już istniejące ogniska rdzy, a ponadto jest bezpieczny i można go bez przeszkód stosować nawet w ryzykownych miejscach, np. w pobliżu uszczelek.