sterowniki-samochodowe
17 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Za co odpowiadają sterowniki w samochodzie?

Obecnie we wszystkich nowych samochodach sterowanie podzespołami pojazdu odbywa się za pomocą specjalnych komputerów, które nie tylko umożliwiają szybką, tanią i bezproblemową naprawę uszkodzonych elementów, ale także przyczyniają się do dbałości o środowisko naturalne oraz zwiększają komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Co jeszcze warto wiedzieć o sterownikach w samochodzie?

Nowoczesna technologia w samochodach

W obecnych czasach każdy nowy samochód wyposażony jest w specjalne komputery – sterowniki odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie silnika i wszelkich podzespołów pojazdu. Nowoczesna technologia komputerowa pozwala na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa podróży, a także wygody i kosztów z nią związanych. Sterowniki w samochodach dbają również o niską emisję szkodliwych substancji, dzięki czemu użytkowanie samochodu staje się bardziej przyjazne dla środowiska. Każde z urządzeń posiada ściśle określony zakres indywidualnych funkcji. Należy zwrócić uwagę, iż wymieniając niektóre części w samochodzie (zwłaszcza powiązane z układem elektrycznym lub elektronicznym auta) trzeba pamiętać, że w celu poprawnego działania wymienianej części, jej sterownik musi być kompatybilny z układem elektronicznym pojazdu. Zsynchronizowanie tych części z komputerem w autoryzowanym serwisie danego modelu samochodu jest bardzo kosztowne i przeprowadzane tylko przy zastosowaniu oryginalnych części. Firma PW AUTOELEKTRONIKA oferuje wyżej wymienioną usługę również dla zamienników.

Komputerowa diagnostyka samochodów

Warsztaty wyposażone w urządzenia do komputerowej diagnostyki samochodu umożliwiają wykrycie różnorakich usterek i nieprawidłowości, przy jednoczesnym wyeliminowaniu potrzeby demontażu poszczególnych elementów pojazdu. Komputery pokładowe zbierają szczegółowe informacje na temat eksploatacji samochodu i przesyłają dane dotyczące wszelkich zdarzeń mających miejsce w trakcie jazdy, a co za tym idzie – pozwalają na łatwe odnalezienie uszkodzonej części i poddanie jej naprawie lub wymianie.

Obszary zastosowań sterowników

Sterowniki odpowiadają przede wszystkim za układ napędowy w samochodzie. Dozorują działanie silnika, obejmujące między innym zapłon i wtrysk paliwa, a przesyłane do układu sterującego informacje pozwalają na dopasowanie optymalnych wartości mocy oraz emisji spalin. Sterowanie komputerowe dotyczy również skrzyni biegów, co przekłada się na zredukowanie obciążenia części mechanicznych, a także bardziej płynną zmianę biegów. Sterowniki pełnią bardzo istotną funkcję w obszarze bezpieczeństwa jazdy – dotyczą między innymi systemów stabilizacji toru jazdy, systemów zapobiegających blokowaniu kół oraz automatycznego otwierania się poduszek powietrznych w razie wypadku. Warto wspomnieć także o zastosowaniu sterowników mających wpływ na komfort użytkowania pojazdu. Dzięki automatycznej klimatyzacji, w samochodzie utrzymywana jest stała, dopasowana do indywidualnych potrzeb, temperatura. Wygodę zapewniają również takie elementy, jak komputerowy system nawigacyjny czy asystent parkowania.