mechanik samochodowy
8 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Z jakimi sprawami najczęściej zgłaszamy się do mechanika samochodowego?

O ile drobne usterki samochodowe można czasem naprawić samemu, o tyle z większymi awariami należy zgłosić się do mechanika samochodowego. W pojazdach psuje się wiele rzeczy. Wystawione na długotrwałą i intensywną eksploatację często ulegają awariom. Psują się pojedyncze części lub całe podzespoły i układy. Z jakimi usterkami klienci zgłaszają się najczęściej? O tym w poniższym artykule.

Awarie pojazdów to sytuacje nieuniknione

Samochód może odmówić posłuszeństwa w każdej chwili, zarówno podczas spoczynku, jak i w trasie. Z większością usterek użytkownicy zgłaszają się do warsztatu. Prawidłowo naprawione auto prawdopodobnie dłużej będzie działało bez żadnych zakłóceń. Właśnie dlatego lepiej jest korzystać z usług sprawdzonych mechaników niż podejmować się napraw na własną rękę.

Szeroki zakres usług w kwestii napraw drobnych i większych usterek świadczy Mechanik Samochodowy z Mielca. Do najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się właściciele pojazdów, należą:

  • awarie układu hamulcowego,
  • awarie układu elektrycznego,
  • awarie silnika,
  • usterki sprzęgła,
  • przebita opona.

Niesprawne hamulce stanowią poważne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Częstą przyczyną ich awarii są uszkodzone przewody. Do takiej sytuacji może prowadzić niewystarczająca ilość płynu hamulcowego, dlatego należy regularnie sprawdzać jego poziom. Usterki dotyczą też zużytych klocków hamulcowych, które należy jak najszybciej wymienić. Do przyczyn awarii elektryki należą przede wszystkim spięcia w przewodach, przepalone bezpieczniki oraz wady fabryczne. Aby uniknąć usterek silnika, należy odpowiednio dbać o olej silnikowy. Regularna wymiana płynu i kontrolowanie jego poziomu może zapobiegać awariom.

Regularne przeglądy samochodu to gwarancja sprawnego pojazdu

Aby auto działało bez żadnych zakłóceń, należy regularnie poddawać je przeglądom. Podczas wizyty w wybranym ośrodku pracownicy oceniają przydatność samochodu do dalszej eksploatacji. Uszkodzone lub zużyte części prawdopodobnie będą musiały być poddane wymianie, lub regeneracji w warsztacie samochodowym.

Według najnowszych przepisów auta należy oddawać do przeglądu z częstotliwością:

  • samochody osobowe, ciężarowe do 3,5 tony, motocykle i przyczepy do 3,5 tony – co roku,
  • ciągniki, przyczepy rolnicze i motorowery – co dwa lata,
  • lekkie przyczepy i samochody zabytkowe należy przebadać tylko raz przed rejestracją pojazdu.

Właściciele aut czasem muszą poddawać je dodatkowemu przeglądowi. Skierowanie może wydać organ kontroli ruchu drogowego lub starosta powiatowy.