transport aut
27 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Wywóz samochodów za granicę. Kwestie formalne

Transakcje kupna i sprzedaży samochodów za granicą to popularna praktyka. Chętnie sprowadzamy auta z Niemiec, Belgii czy Holandii, ale równie często polskie samochody trafiają do rąk zagranicznych inwestorów. Jak wygląda wywóz auta za granicę od strony formalnej? O jakie dokumenty trzeba zadbać i jakie procedury należy dopełnić, aby taka transakcja przebiegła bezproblemowo?

Wyrejestrowanie samochodu

Jeżeli interesuje nas wywóz samochodu z powodu jego sprzedaży, to ważną procedurą jest tu wyrejestrowanie auta. Teoretycznie taka transakcja może przebiegać podobnie jak w przypadku sprzedaży samochodu w Polsce, czyli najpierw przekazujemy auto z dokumentami nowemu nabywcy, a następnie dokonujemy wyrejestrowania pojazdu. Takie postępowanie obarczone jest jednak pewnym ryzykiem – pojazd użytkowany za granicą będzie bowiem formalnie nadal zarejestrowany na nas. Bezpieczniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem ze względu na możliwość odzyskania składki ubezpieczeniowej jest udanie się do Wydziału Komunikacji i wyrejestrowanie auta przed jego wywozem za granicę.

W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dołączonymi dokumentami, w tym dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i tablicami. – Podpowiada ekspert reprezentujący firmę transportową FM Auto, której specjalnością jest spedycja samochodów i innych pojazdów w kraju i za granicą. – Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli interesuje nas wywóz auta za granicę na lawecie, to w takiej sytuacji kupujący nie musi ubiegać się o tymczasową rejestrację auta i wydanie tablic.

Wymagane dokumenty

Wyrejestrowanie auta to jednak nie wszystkie formalności, z jakimi wiąże się wywóz samochodów za granicę. Jeżeli transport ma odbywać się na lawecie, należy zawrzeć umowę o przewozie z wybraną firmą transportową. Na tej podstawie otrzymuje się listy przewozowe, które stanowią podstawę legalnego wywozu aut za granicę w obrębie Unii Europejskiej. Wywóz samochodów do Niemiec, Belgii, Holandii czy innych państw europejskich wymaga również dysponowania kopiami dokumentów poświadczających zakup auta, czyli np. stosowną umową czy fakturą. Poza tym przyda się także kopia dowodu rejestracyjnego oraz zlecenie dla firmy przewozowej dotyczące prawa do odbioru pojazdu. Dokumenty celne okażą się natomiast niezbędne w sytuacji, gdy samochód będzie miał zostać wywieziony poza teren Unii Europejskiej. Odpowiednio zabezpieczony wywóz samochodów – również od strony formalnej – to gwarancja sprawnej realizacji transakcji kupna bądź sprzedaży pojazdu za granicą.