24 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Wyposażenie zaawansowanych foteli z amortyzacją pneumatyczną

Pneumatyczna amortyzacja fotela jest jednym z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie najlepszych sposobów, aby dostosować fotel do kierowcy i zapewnić najbardziej komfortową pozycję. Wielu kierowców, a szczególnie tych zawodowych, którzy przemierzają ogromne dystanse, wskazuje, że wygoda podróżowania jest najważniejszym czynnikiem, o który należy zadbać.

Po co stosować amortyzację pneumatyczną w fotelach samochodowych?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki jest sens stosowania dodatkowej amortyzacji pneumatycznej w fotelu, skoro każdy samochód, a nawet pojazd roboczy, wyposażony jest w odpowiedni system zawieszenia, który bardzo często ma elementy amortyzujące. Zapytaliśmy o to eksperta z PPHU Robert Białek, który od wielu lat zajmuje się naprawianiem elementów pneumatyki. Wskazał on, że największą przewagą siedzisk amortyzowanych pneumatycznie nad ich mechanicznymi odpowiednikami jest znacznie lepsze tłumienie drgań. Jest to szczególnie ważne, jeżeli operator musi przez wiele godzin poruszać się po wyboistym terenie.

Amortyzacja pneumatyczna stosowana w fotelach pozwala na wielopunktową regulację siedziska. Możemy regulować fotel, przesuwając go do przodu i do tyłu, a tym samym dostosować go do naszego wzrostu. Ponadto dodatkowym atutem jest regulacja podłokietników oraz kąta nachylenia podparcia. Są to czynniki, które determinują wygodę użytkowania fotela podczas wielogodzinnej pracy czy jazdy. W ten sposób operator nie męczy się tak szybko i jest w stanie pracować wydajniej, co z kolei przekłada się na jego efektywność.

Komfort pracy i bezpieczeństwo operatora

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musi zapewniać fotel w pojeździe, jest bezpieczeństwo operatora. Każdy fotel wyposażony w zaawansowany system amortyzacji pneumatycznej posiada również trzypunktowy bezwładnościowy pas bezpieczeństwa. Dzięki temu ryzyko śmierci kierowcy na skutek wypadku komunikacyjnego jest niższe. Jako że życie ludzkie jest najcenniejszym dobrem na tym świecie, nic nie może zastąpić systemów, których zadaniem jest jego ochrona.

Najdroższe modele foteli z amortyzacją pneumatyczną dostępne na rynku wyposażone są w aktywny system klimatyczny, który odprowadza pot wydzielany przez ludzkie ciało. Dodatkowo zestaw czujników i zaawansowana elektronika do aktywnego rozpoznawania wagi pozwala na automatyczną regulację wszystkich elementów fotela. Warto podkreślić, że fotele z amortyzacją pneumatyczną mogą działać przez wiele lat i można je naprawiać. Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w regeneracji siłowników i zaworów pneumatycznych, do których dostęp w większości modeli jest bardzo prosty. Sprawia to, że jednorazowa inwestycja w porządny fotel daje korzyści takie, jak komfort, bezpieczeństwo, a w dłuższej perspektywie czasu też spore oszczędności.