7 marca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Wyposażenie dobrego warsztatu samochodowego

Wielu pasjonatów motoryzacji doskonale zna się na samochodach, a jedyną przeszkodą w zarabianiu na zamiłowaniu do mechaniki jest brak własnego warsztatu. Co powinno znaleźć się w dobrym warsztacie samochodowym? Jak rozpoznać, że trafiliśmy do miejsca, w którym uzyskamy fachową pomoc? Oto lista rzeczy, które decydują o jakości usług świadczonych przez warsztat samochodowy.

Porządek przede wszystkim

Po czym poznać dobry warsztat? Przede wszystkim po… porządku! Praca mechanika wiąże się z wieloma drobnymi elementami i narzędziami, które często są łudząco podobne. Aby się w tym nie pogubić, mechanik musi stale utrzymywać porządek. Wtedy praca przebiega szybko i sprawnie, a do tego nie ma obawy o to, że jakiś niezmiernie ważny, acz drobny przedmiot zaginie.

W utrzymaniu porządku największymi sprzymierzeńcami są dobrej jakości meble warsztatowe, przy których projektowaniu przewidziano specyficzne potrzeby pracy przy naprawie samochodów. Muszą one być nie tylko funkcjonalne, ale też odporne na substancje chemiczne stosowane przez mechaników, a także na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej materiałem jest stal nierdzewna.

Oprócz szafek przydają się także różnego rodzaju wieszaki, na których można montować przedmioty stosunkowo często używane. Łatwa dostępność narzędzi znacznie przyspiesza pracę.

Narzędzia i maszyny

Jeśli chodzi o wyposażanie warsztatu w maszyny i narzędzia, to tutaj sprawa jest już mniej oczywista, ponieważ w zależności od specjalizacji warsztatu różne będą potrzeby. Na pewno musimy mieć podstawowy pakiet narzędzi, aby móc wykonywać prostsze i standardowe prace. Warto od tego zacząć, ponieważ specjalistyczne narzędzia i maszyny są droższe.

Nie ma warsztatu bez możliwości zaglądania pod spód auta. W zależności od lokalu mogą to być tunele, ale przydadzą się też podnośniki, wysięgniki czy dobrej jakości lewary, dzięki którym spód samochodu ujawni swoje tajemnice. Warto także zainwestować w stację diagnostyczną, która znacznie przyspieszy poszukiwanie usterek i poszerzy nasz zakres prac o nowsze samochody. Profesjonalne wyposażenie warsztatów oferuje firma Polamel.