13 marca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Wyposażenie autokarów XXI wieku

Branża transportowa przechodzi szybkie przeobrażenia, których celem jest nie tylko jak najtańsze i jak najszybsze podróżowanie, ale też podniesienie bezpieczeństwa oraz komfortu przejazdu. Nowoczesne wyposażenie jest podstawą zwłaszcza dalekich podróży autokarowych. Co musi znaleźć się w pojeździe, aby podróżnym było wygodnie i jazda się nie dłużyła?

Bezpieczeństwo podróży jest najważniejsze

Część udogodnień jest niewidoczna dla pasażerów, ale bardzo wyraźnie wpływa na ich komfort oraz bezpieczeństwo. Mowa o wyposażeniu, które ułatwia pracę kierowcy. Od jego umiejętności zależy bardzo dużo. Odkrycia XXI wieku pozwalają znacznie ułatwić mu pracę, a nawet sprawić, że jego wzrok będzie sięgał tam, gdzie dotychczas nie było to możliwe. Ścisłe kontrolowanie trasy przejazdu umożliwia system GPS, który nie tylko podpowiada drogę, ale też określa warunki na niej panujące, a w razie kompliakacji – proponuje objazdy. Dzięki technologiom telekomunikacyjnym kierowca może być w stałej łączności z bazą, a w razie potrzeby – ze służbami.

Ponadto nowoczesne autokary mają takie ułatwienia kierowania, jak kamery i czujniki parkowania, ABS, kontrolę trakcji, asystenta toru jazdy i wiele innych, dzięki którym pojazd działa po części automatycznie, ale zawsze pod kontrolą. Trzeba mieć świadomość, że warunki pracy kierowcy mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pasażerów.

Dla pasażerów – komfort i rozrywka

Pasażerowie najbardziej cenią sobie te elementy wyposażenia, które zajmują ich uwagę oraz czas, skracając długą nieraz podróż. Absolutnie kluczowe są tutaj takie dodatki, jak dobre WiFi oraz gniazda ładowania. Dzięki temu każdy może zająć się swoimi sprawami, niezależnie od tego, czy będzie to rozmowa na czacie, przegląd prasy czy wymiana maili z klientem. Dla tych, którzy podczas podróży chętnie sięgają po tradycyjne książki, są lampki – nad każdym siedzeniem przynajmniej jedna, której światło można dogodnie kierunkować, a jednocześnie nie przeszkadza współpasażerom.

Nie ma mowy o pojeździe XXI wieku bez sterowania temperaturą. W nowoczesnych autokarach stosuje się podwójny system klimatyzowania – ogólny i strefowy. Ten pierwszy dotyczy całego pojazdu, a ten drugi działa podobnie jak oświetlenie – niezależnie przy każdym siedzeniu.

Bez wymienionych tu elementów wyposażenia trudno mówić o nowoczesnych autokarze. Wyposażenie na miarę XXI wieku mają pojazdy www.asik.com.pl.