laweta
29 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Wynajem autolawety jako najkorzystniejszy sposób na odholowanie pojazdu

Wynajem autolawety to rozwiązanie, które pozwala na bezpieczne odholowanie uszkodzonego lub nowo zakupionego pojazdu. Ciągnięcie z wykorzystaniem linki holowniczej jest ryzykowne i wielu sytuacjach zabronione przez przepisy drogowe. Autolaweta jest zatem najlepszym wyjściem w razie wypadku lub konieczności zawiezienia niesprawnego samochodu na serwis.

Kiedy wynająć autolawetę?

Na lawecie mogą być holowane pojazdy osobowe, dostawcze, motocykle, maszyny przemysłowe oraz motocykle. Wynajem autolawety może być konieczny, jeśli istnieje potrzeba przetransportowania uszkodzonego pojazdu do serwisu lub na złomowisko. Aby móc wynająć i prowadzić lawetę o masie nieprzekraczającej 3.5 ton, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak pojazd z ładunkiem jest cięższy, niezbędne jest wykazanie się odpowiednimi uprawnieniami.

Wynajem autolawety może być jedynym wyjściem z sytuacji, gdy w trasie zepsuje się auto. Nie wszystkie usterki uda się naprawić w drodze, wówczas konieczne jest bezpieczne przetransportowanie pojazdu na serwis. Jest to także najpewniejsze rozwiązanie po wypadku drogowym lub stłuczce. Uszkodzonym autem lepiej nie podróżować i odstawić je na lawecie do domu.

Wynajem autolawety jest także pomocne dla kupujących samochody za granicą. Chcąc dojechać nowo zakupionym samochodem do domu, wymagane jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia oraz załatwienie spraw formalnych związanych z rejestracją. Jak podkreślają specjaliści z firmy Flota Podlasie, w takich sytuacjach najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest odholowanie pojazdu na lawecie.

Holowanie pojazdu na autolawecie – jak przygotować pojazd?

Aby wprowadzić pojazd na lawetę, należy powoli najeżdżać przodem. Auto powinno być ustawione w sposób, który pozwoli na największe obciążenie środka naczepy. Do zamocowania pojazdu używane są specjalne pasy, za pomocą których mocuje się koła pojazdu. Dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego autolaweta powinna mieć włączony sygnalizator świetlny i światła awaryjne, a kierowca założoną kamizelkę odblaskową. W czasie umieszczania pojazdu na naczepie należy ustawić pachołki oraz trójkąt ostrzegawczy.

Korzystając z autolawety, konieczne jest dopilnowanie, aby masa rzeczywista przyczepy nie przekraczała masy ciągnika. Ważne jest także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, które ograniczają prędkość poruszania się lawety do 70 km/h poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych i 80 km/h na dwupasmówkach.