30 maja 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana tarcz hamulcowych – podstawowe informacje

Układ hamulcowy może prawidłowo funkcjonować dzięki elementom, które wchodzą w jego skład. Poza klockami hamulcowymi zaliczają się do nich tarcze hamulcowe. Zużywają się znacznie wolniej niż klocki, ale tak jak każda część samochodu – wymagają kontroli, a po pewnym czasie – wymiany. Kiedy należy to zrobić?

Czym są tarcze hamulcowe?

Zacznijmy od tego, czym są tarcze hamulcowe. Stanowią one część hamulca tarczowego. Najczęściej stosowanym materiałem do ich wykonania jest żeliwo, które zapewnia niezmienność wymiarową tarcz nawet w dużym zakresie temperatur – komentuje nasz ekspert z serwisu Ford Sławek. Często stosowanym rozwiązaniem w celu lepszego chłodzenia tarcz hamulcowych jest robienie otworów wentylacyjnych w ich obwodzie.

Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Wymiana tarcz hamulcowych nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Kiedy jednak nie mamy większej wiedzy na temat samochodów i nigdy nie podejmowaliśmy się żadnych prac związanych z ich naprawą, lepiej jest wybrać się do profesjonalnego serwisu. Mechanicy znają różnice w konstrukcji układów hamulcowych poszczególnych aut i sprawnie dokonają wymiany tarcz hamulcowych. Jest ona konieczna, kiedy tarcze są nierówno zużyte, przekroczyliśmy ich możliwą minimalną grubość, sprawdzając ją na tzw. „kołnierzu” bądź mają głębokie garby. Ich trwałość wiąże się rzecz jasna z eksploatacją samochodu. Do warsztatu powinniśmy się zatem wybrać, kiedy przejechaliśmy ok. 50-100 tys. km, w zależności od modelu auta.

Dlaczego tarcze hamulcowe mogą się zdeformować?

Kiedy wymienimy tarcze hamulcowe, powinniśmy zostać poinformowani o konieczności dotarcia nowego kompletu tarcz. Co to oznacza? Przez pierwsze 100, a nawet 200 km należy jeździć stosunkowo ostrożnie. Dzięki temu układ hamulcowy prawidłowo się ułoży. To szczególnie ważne przy wymianie samych klocków hamulcowych, ale kiedy wymieniamy cały układ bądź tarcze, również należy na to uważać. W przeciwnym razie nowe tarcze zamiast służyć nam przez kolejne km, mogą nadawać się do wymiany dużo wcześniej, niż sądziliśmy. Pamiętajmy też, że zużyte tarcze trzeba wymieniać parami, nigdy pojedynczo. Wybierając sprawdzony warsztat samochodowy, serwis układu hamulcowego nie zostanie wykonany, jak trzeba, a my nadal będziemy mogli bezpiecznie podróżować.