wymiana szyby samochodowej
29 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana szyby samochodowej krok po kroku

Rozbita lub uszkodzona szyba w samochodzie wymaga jak najszybszego udania się do profesjonalnego zakładu, który specjalizuje się w wymianie tych elementów. Nie warto podejmować się tej wykonania czynności samodzielnie, ponieważ prawidłowe usunięcie i założenie nowej szyby nie jest łatwe. Jak wygląda ten proces i jak wybrać właściwego fachowca? Wyjaśniamy.

Jazda samochodem, którego szyba, szczególnie przednia, jest uszkodzona, jest niezgodne z  prawem, a przede wszystkim niebezpieczne. Jeśli na oknie pojawiło się pęknięcie, należy jak najszybciej wymienić szybę na nową. Taka usterka może skutkować całkowitym rozbiciem szkła podczas jazdy, co może być bardzo niebezpieczne dla kierowcy i pasażerów.

Komu zlecić wymianę szyby?

Jest sporo zakładów, które zajmują się wymianą autoszyb. Według pracownika firmy Abix z Gdyni wstawienie nowego okna samochodowego warto zlecić osobom, które zrobią to profesjonalnie. Czyli jak? W przypadku szyb nie ma miejsca na prowizoryczne rozwiązania. Niektóre punkty przyciągają klientów, oferując ekspresowe wykonanie usługi. Gwarantują wymianę szyby już w kilka godzin, a cena jest stosunkowo niska. Jednak w przypadku tego rodzaju prac pośpiech nie jest wskazany. Prawidłowo przeprowadzone założenie nowego okna powinno uwzględniać dokładne usunięcie starego kleju i nałożenie nowej warstwy, aby zabezpieczyć karoserię przed korozją. 

To szczególnie istotne, jeśli Twój pojazd to starszy model. Takie samochody są najbardziej podatne na rdzewienie i źle zamontowana szyba może spowodować rozpoczęcie tego procesu. Warto poczekać dłużej na odbiór auta, ale mieć pewność, że usługa została wykonana z pełną precyzją.

Jak wygląda wymiana szyby?

Ta usługa zawiera kilka kolejnych kroków, które muszą być przeprowadzane bardzo dokładnie. Wymiana szyby samochodowej rozpoczyna się od usunięcia dodatkowych akcesoriów, takich jak wycieraczki, uszczelki i inne elementy. Specjalistycznym nożem lub drutem tnącym wycina się uszkodzoną szybę i przy użyciu przyssawek jest ona wyjmowana z ramy.

Następnie fachowiec poddaje oględzinom warstwę kleju. Jeśli jest ona w dobrym stanie, to przycina się ją i wyrównuje do grubości około 1-2 mm. Jeśli klej jest w złej kondycji, to całkowicie się go usuwa i nakłada nowy preparat. Elementy nadwozia, na które jest on  nakładany, muszą być bardzo dokładnie oczyszczone, by zapewnić jego pełną przyczepność.

Natychmiast po aplikacji kleju, za pomocą przyssawek, wkłada się nową szybę. W razie potrzeby koryguje się jej położenie i zabezpiecza taśmami, aż do całkowitego wyschnięcia. Bardzo istotna jest precyzja. Źle wstawiona szyba może powodować świszczenie podczas dużych prędkości jazdy lub korodowanie karoserii.