2 grudnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana opon krok po kroku

Ogumienie jest jednym z ważniejszych, lecz nie zawsze docenianych składników wyposażenia pojazdu. Jego rodzaj i stan wpływa na wszystkie kwestie związane z używaniem samochodu, dlatego bardzo ważny jest jego dobór. Poza głębokością bieżnika czy parametrami takimi jak prędkość, do jakiej są przeznaczone, najistotniejsze okazuje się dopasowanie opon do warunków, w jakich będą użytkowane. Szczególnie istotna będzie więc sezonowa wymiana opon.

Znaczenie opon dla eksploatacji auta

Opony to element odpowiedzialny za bezpieczeństwo, osiągi oraz komfort prowadzenia pojazdu i po części także za koszt jego eksploatacji. Opony pozwalają na utrzymywanie przyczepności, wpływając na drogę hamowania oraz zachowanie samochodu podczas pokonywania zakrętów. Dzięki kontaktowi z nawierzchnią dają możliwość przekazywania mocy generowanej przez silnik na nawierzchnię. W dużej mierze odbijają się też na wygodzie użytkownika, przesądzając o powstającym hałasie oraz o oporach toczenia, a więc o zużyciu paliwa. Jednym z kluczowych czynników decydujących o tym, czy opony będą w stanie wypełniać swoją funkcję, jest ich dopasowanie do pory roku, a zatem wymiana opon na zimowe lub letnie. Ze względu na swoją budowę będą zachowywały się zupełnie inaczej.

Opony zimowe vs letnie

Opony zimowe wykonuje się z mieszanki gumowej, która zachowuje swoją elastyczność w niskich temperaturach. Będą więc znacznie lepiej trzymały się drogi, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Mają też bieżnik z większymi odstępami między poszczególnymi klockami, co ułatwia jazdę po śniegu. Opony letnie są natomiast bardziej odporne na ścieranie w wyższych temperaturach, utrzymując pożądaną twardość. Ich konstrukcja sprzyja odprowadzaniu wody spod kół i zapobiega poślizgom. Podział na opony zimowe i letnie wynika z tego, że nie ma możliwości wyprodukowania mieszanki gumowej, która będzie pracowała optymalnie w tak różnych warunkach zewnętrznych, jak panujące latem i zimą.

Jak wygląda wymiana opon?

Podczas wymiany ogumienia zmienia się albo opony, albo przekłada całe koła. W pierwszym przypadku opony muszą być zdjęte z felg i zastąpione odpowiednikami przeznaczonymi do użytku podczas zbliżającej się pory roku. W drugim wymiana wiąże się wyłącznie z odkręceniem kół oraz montażem nowych po sprawdzeniu maszynek i czujników, uzupełnieniu powietrza, a także wyważeniu.

Sezonowa wymiana opon wymaga wizyty w dobrym serwisie ogumienia np. w firmie Felg Styl. Pozwoli to na właściwy i szybki montaż, a w razie potrzeby ustawienie czujników ciśnienia oraz dokładne sprawdzenie stanu opon i serwis opon.