wymiana opon
27 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana opon krok po kroku

Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest sezonowa wymiana opon. Ogumienie dostosowane do panujących warunków atmosferycznych zapewni sprawną, komfortową, a przede wszystkim bezpieczną jazdę. W tym celu trzeba co najmniej dwa razy w roku dokonać wymiany opon. Bez względu na to, czy korzystamy z usług serwisu wulkanizacyjnego, czy samodzielnie zmieniamy koło, warto znać podstawowe zasady wymiany opon.

Po pierwsze: przygotowanie

W pierwszej kolejności należy oczywiście przygotować nowy komplet ogumienia, zwracając uwagę na zużycie bieżnika i umiejscowienie każdej z opon (schemat rotacji jest ważny, jeśli użytkujemy jeden komplet przez kilka sezonów). Istotne znaczenie ma również wybór odpowiedniej mieszanki.

Zmieniając opony na zimowe, wybieramy mieszankę miękką, odporną na niskie temperatury i o bardziej rozbudowanym bieżniku, który zapewni lepszą przyczepność na śliskiej drodze. – Mówi ekspert z hurtowni opon Rafkar-Gum. – Latem natomiast zmieniamy ogumienie na twardsze.

Warto też zadbać o odpowiedni sprzęt, przede wszystkim klucz do kół oraz lewarek (podnośnik). Jeśli już zgromadziliśmy niezbędne akcesoria, można przejść do przygotowania auta. W tym celu warto wybrać odpowiednie miejsce, w którym ustawimy samochód. Podłoże musi być równe i utwardzone, nie powinien odbywać się na nim ruch samochodowy – w przeciwnym wypadku należy zastosować trójkąt ostrzegawczy i uruchomić tzw. awaryjki. Auto zostawiamy na biegu i zaciągamy hamulec ręczny. Koła prostujemy i blokujemy za pomocą specjalnych klinów, by unieruchomić pojazd.

Demontaż koła i założenie nowej opony

Tak przygotowane auto jest gotowe do zmiany kół. W tym celu należy w pierwszej kolejności poluzować śruby, a następnie posłużyć się lewarkiem w wyznaczonych miejscach, by unieść samochód. Po uniesieniu auta odkręcamy śruby do końca i zdejmujemy koło. W tym momencie należy pamiętać o wyczyszczeniu piasty przy pomocy szczotki drucianej i zastosowaniu smaru. Następnie zakładamy nowe koło i dokręcamy śruby – tu warto posłużyć się kluczem dynamometrycznym, który pomoże dostosować siłę i dobrać optymalny moment obrotowy. Po dokręceniu kół opuszczamy auto.

Co na koniec?

Po założeniu koła warto ocenić parametry kluczowe dla komfortu, wydajności i bezpieczeństwa jazdy. Istotne znaczenie ma tu weryfikacja ciśnienia w oponach samochodowych i jego ewentualna korekta. Ponadto specjaliści zwracają także uwagę na odpowiednie ustawienie geometrii oraz wyważenie kół. Ze względu na konieczność dysponowania profesjonalnym sprzętem, wymianę opon warto powierzyć fachowcom z profesjonalnego warsztatu.