wymiana opon
7 stycznia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana opon ciężarowych. Co warto wiedzieć?

Wymiana opon to czynność, którą powinien opanować każdy kierowca, również ten jeżdżący pojazdami ciężarowymi. Jak wygląda proces wymiany opony i o czym powinniśmy pamiętać w jego trakcie.

Przed wymianą opony

Zanim zabierzemy się w ogóle do wymiany opony, np. w sytuacji gdy uległa ona uszkodzeniu i nie nadaje się już do użytku, powinniśmy sprawdzić, czy zapasowy egzemplarz również nie ma żadnych uszkodzeń – mówi specjalista z firmy Pneumaster – Upewniamy się również, czy ciśnienie wewnątrz opony jest prawidłowe. Jeśli nie, oznaczać to będzie, że opona jest nieszczelna. Należy pamiętać, że odpowiednie ciśnienie koła znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo prowadzenia.

Demontaż starego koła

Sam proces wymiany koła w pojeździe ciężarowym wygląda identycznie, jak w samochodzie osobowym, choć ze względu na rozmiary koła jest pracą trudniejszą. W pierwszej kolejności musimy poluzować śruby trzymające koło kiedy pojazd jeszcze stoi płasko na gruncie. Dopiero kiedy śruby dają się swobodnie wykręcać możemy użyć podnośnika by unieść pojazd wyżej. Wykręcamy śruby do momentu, kiedy koło da się zdjąć z piasty. Zachowanie tej kolejności działania jest niezbędne – jeśli zaczniemy luzować dokręcone śruby już po podniesieniu pojazdu, możemy doprowadzić do tego, że samochód zachwieje się i spadnie z podnośnika. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. Po zdemontowaniu starych kół warto sprawdzić w jakim są stanie.

Montaż nowego koła

Po zdjęciu starego koła możemy przystąpić do montażu nowego. Koniecznie pamiętamy o tym, że bieżnik kół zimowych powinien być ustawiony w dobrym kierunku, w przeciwnym wypadku może prowadzić do znacznego pogorszenia warunków jazdy. Bezwzględnie pamiętamy o tym, by nie mieszać kół różnych modeli, pochodzących od różnych producentów. Zakładanie kół jest dokładną odwrotnością opisanego wyżej demontażu – po umieszczeniu koła na piaście przykręcamy je śrubami do momentu, kiedy nie musimy użyć zbyt dużej siły (jeśli będziemy przykręcać je za mocno ponownie możemy spowodować osunięcie się pojazdu z podnośnika). Następnie opuszczamy pojazd na ziemię i gdy stoi już pewnie wszystkimi kołami na gruncie możemy kontynuować dokręcanie kół.

Wymiana opon w samochodach ciężarowych nie jest bardziej skomplikowana, niż wymiana opon w zwykłym samochodzie. Mimo to wielu kierowców decyduje się na pomoc profesjonalnych serwisów. Jest to spowodowane tym, że cała praca w takim serwisie może być wykonana dużo szybciej i dokładniej. Ponadto serwisy dysponują profesjonalnym sprzętem do kontroli wyważenia kół.