Wymiana klocków hamulcowych w ciężarówce
29 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana klocków hamulcowych w ciężarówce. Jak to zrobić?

Choć wymiana klocków hamulcowych nie jest niemożliwa do zrealizowania i może się obyć bez serwisu samochodów ciężarowych, to należy podkreślić, że jest to kilkuetapowy proces. Co więcej, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby nie pogorszyć stanu technicznego pojazdu. Więcej informacji o wymianie klocków w układzie hamulcowym w dalszej części artykułu.

Podstawowe kroki demontażu klocków hamulcowych do wymiany

Regularna wymiana klocków hamulcowych pozwala zapobiec przedwczesnemu zużyciu danego elementu, co w innym wypadku skutkowałoby pogorszeniem możliwości hamowania oraz negatywnym wpływem na pozostałe części układu (w tym na tarczę hamulcową). W związku z tym wiele osób decyduje się na wymianę klocków bez pomocy serwisu samochodów ciężarowych. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim należy bezpiecznie podnieść pojazd i zdemontować koła, a następnie dokonać oceny stanu technicznego takich elementów jak: przewody czujnika ABS i zużycia klocków, zaciski hamulcowe, a także przewody i zbiornik ciśnieniowy. Jeśli nic nie budzi wątpliwości, to następnym etapem będzie cofnięcie tłoczków zacisku hamulcowego – do momentu, aż będą znajdować się wewnątrz zacisku.

Kolejny krok polega na wyjęciu trzech elementów: spinki mocującej, kołka zabezpieczającego oraz uchwytu klocka. Chcąc zwolnić i wyjąć klocki, należy poruszyć zacisk. Możliwe, że podczas tego procesu będą wymagane specjalne zestawy naprawcze. Jak podpowiadają mechanicy z warsztatu Pes Marian Sycha z województwa śląskiego – podczas demontażu należy postępować ostrożnie, aby nie naruszyć innych części. Absolutnie nie wolno też samodzielnie modyfikować klocków, ponieważ może to doprowadzić do przeciążeń, a nawet zakleszczenia w układzie.

Co jaki czas należy wymieniać klocki hamulcowe w samochodach ciężarowych?

Naturalnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od sprawności całego pojazdu, stylu jazdy czy zaleceń producenta. Warto jednak wziąć pod uwagę, że samochody ciężarowe przeważnie każdego dnia pokonują tysiące kilometrów z dużym ładunkiem, przez co klocki hamulcowe są bardziej narażone na zużycie. Wobec tego warto regularnie kontrolować stan auta. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób mających mało wspólnego z mechaniką samochodową, jest jednak zgłoszenie się do serwisu samochodów ciężarowych, gdzie specjaliści dokładnie ocenią, a także szybko dokonają wymiany bez żadnych skutków ubocznych.