19 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana automatycznej skrzyni biegów – kiedy jest konieczna?

Automatyczne skrzynie biegów obecnie stają się coraz bardziej popularne. Jeszcze do niedawna uważane były za luksusowe, gdyż montowano je tylko w autach o podwyższonym standardzie. Automaty mają tylu samu zwolenników co przeciwników, jednak każdy, kto raz spróbował jazdy z automatyczną skrzynią biegów, zachwala przede wszystkim komfort podróżowania. Jak każda skrzynia biegów, automat również może ulec usterce. Kiedy będzie konieczna wymiana i jak dbać o skrzynię?

Naprawa czy wymiana?

Automatyczna skrzynia biegów wyróżnia się dużą trwałością i niską awaryjnością. W przeciwieństwie do jej manualnego odpowiednika, części eksploatacyjne znajdujące się wewnątrz, przystosowane są do dynamicznej jazdy i intensywnej eksploatacji. Zdarza się jednak, że praca skrzyni zaczyna zawodzić, wówczas konieczna jest wizyta u mechanika. Zwykle zalecają oni wymianę całej skrzyni, a nie tylko jej części składowej, aby wszystkie elementy ze sobą ściśle współpracowały.

Jak mówi specjalista z firmy Sebkar, zajmującej się naprawą i wymianą automatycznych skrzyń biegów „Najczęstszą usterką, która pojawia się
w automatycznych skrzyniach biegów, jest uszkodzenie elektrozaworów. Żeby tego uniknąć, wystarczy regularnie wymieniać olej w skrzyni, o czym wielu kierowców nie pamiętam lub zgłasza się do nas, kiedy jest już za późno. Zwykle kończy się to całkowitą wymianą skrzyni, gdyż starej nie opłaca się już wymieniać”.
Warto więc pamiętać o regularnych przeglądach, mimo że automaty z reguły uważane są za trwałe i niewymagające interwencji u mechanika.

Jak zapobiegać awariom?

Ze względu na kosztowne naprawy, lepiej zapobiegać awariom poprzez odpowiednią eksploatację skrzyni. Kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w jeździe automatem, często popełniają podstawowe błędy wpływające na żywotność skrzyni. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • nieprawidłowe przełączanie trybów pracy podczas postoju,
  • włączanie trybu N w podczas jazdy, bez uprzedniego zatrzymania się samochodu,
  • włączanie trybu P podczas krótkotrwałego zatrzymania się na przykład na czerwonym świetle,
  • brak rozgrzania skrzyni przed zwiększeniem dynamiki jazdy.

Do jazdy automatem trzeba się przyzwyczaić i pierwsze kroki na pewno będą trudne. Z czasem jednak może się okazać, że automatyczna skrzynia jest dużo wygodniejsza i prostsza w użyciu niż by to się wydaje. Właściwa eksploatacja i pamiętanie o regularnej wymianie oleju sprawi, że skrzynia na długo zachowa swoją sprawność i nie będzie narażona na poważne usterki.